Kultura Poznań.pl

Varia

opublikowano:

Wasz pomysł na 100-lecie

Miasto właśnie ogłosiło konkurs dla organizacji pozarządowych na projekty związane z setną rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego i odzyskania niepodległości. Do rozdania są aż 3 mln zł.

Nowa ekspozycja stała w Muzeum Powstania Wielkopolskiego, fot. Urząd Miasta Poznania
Nowa ekspozycja stała w Muzeum Powstania Wielkopolskiego, fot. Urząd Miasta Poznania

Nabór rozpoczął się 11 stycznia i potrwa do 5 lutego. W puli konkursu są 3 miliony złotych - po 1,5 mln zł na każdy rok realizacji projektu (2018 i 2019). Projekty przed złożeniem można konsultować z wydziałem kultury. Urząd Miasta zorganizuje też specjalne spotkanie warsztatowe na temat tego jak składać wnioski w konkursie. Odbędzie się ono 19 stycznia o g. 13 w Sali Białej Urzędu Miasta na placu Kolegiackim.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi na przełomie lutego i marca, a pierwsze projekty będzie można realizować już od połowy marca. Projekty oceniać będą eksperci, reprezentujący m.in. Biuro Organizacyjne Obchodów 100. Rocznicy Wybuchu Powstania Wielkopolskiego, działające w strukturze Urzędu Marszałkowskiego.

Jakie kryteria będą brane pod uwagę przy ocenie projektów? Z pewnością poziom merytoryczny oparty na rzetelnej wiedzy historycznej i wartości artystyczne, ale również nowatorska forma, która zainteresuje młode pokolenie. Projekty powinny być dedykowane stricte Poznaniowi i angażujące mieszkańców do aktywnego w nich uczestnictwa, aby nie byli jedynie biernymi obserwatorami.

Oprócz konkursu swoją ofertę rocznicowych atrakcji przygotowują miejskie instytucje kultury. Najwięcej projektów - ze względu na zakres działalności - zaplanowało Wielkopolskie Muzeum Niepodległości. Pierwszy ważny akcent miał już miejsce: od połowy grudnia w budynku Odwachu na Starym Rynku można zwiedzać nową wystawę stałą Muzeum Powstania Wielkopolskiego.

mat.