Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

W świat za marzeniami

W inspirujące podróże we wszystkie cztery strony świata będzie można wyruszyć z gośćmi trzech globtroterskich festiwali, które na początku lutego odbędą się w Poznaniu. Przez kilka dni w różnych punktach miasta świat będzie dostępny na wyciągnięcie ręki.

. - grafika artykułu
Mateusz Waligóra, jeden z gości targów Tour Salon, fot. materiały prasowe

- Razem z prelegentami odwiedzimy sześć kontynentów, które przebędziemy autostopem, rowerem, jachtem, pontonem, busem i na piechotę - mówi Jaśmina Labus, organizatorka Festiwalu Podróżniczego Śladami Marzeń, który już po raz siódmy odbędzie się na terenie MTP jako impreza towarzysząca targom Tour Salon. Dwadzieścia opowieści o wyprawach podróżniczych, koncert zespołu Tabu - twórców energetycznego reggae, warsztaty tematyczne (fotograficzne, językowe, pisania książek podróżniczych, survivalowe...) i szeroka strefa wystawców - tak prezentuje się w największym skrócie program festiwalu. - Siedmiu z dwudziestu prelegentów pochodzi z Poznania, co niewątpliwie świadczy o tym, że poznaniacy chętnie podróżują, poznają nowe zakątki świata, ale też chętnie dzielą się swoimi przeżyciami - dodaje Jaśmina Labus. Dokąd zabiorą uczestników w tym roku? Rowerem do Japonii i w góry Ałtaj, jachtem Ocean View na Pacyfik, a pontonem przez Kongo. Do Mongolii, Iranu, Omanu i obu Ameryk. I w parę jeszcze mniej lub bardziej odległych fizycznie i kulturowo miejsc.

Zimna Alaska, niedostępna Antarktyda

Swoich gości zaprosili też organizatorzy targów Tour Salon, których częścią jest festiwal Śladami Marzeń. Są wśród nich m.in. Miłka Raulin - najmłodsza Polka, która zdobyła Koronę Ziemi. Z zawodu jest inżynierem trakcji elektrycznej, z pasji - podróżniczką, miłośniczką wspinaczki wysokogórskiej, szybownictwa i motocrossu. Pewnego dnia zamarzyła o zdobyciu Korony Ziemi i swoje marzenie spełniła: 22 maja 2018 roku stanęła na szczycie Mount Everestu - ostatniej góry w Koronie Ziemi. O wspinaczce w strefie śmierci, ale też o wyprawie do Papui Zachodniej i nielegalnym przekraczaniu największej odkrywkowej kopalni złota, o wyprawie na zimną Alaskę, gdzie temperatury spadły do -45 stopni, i o odległej, niedostępnej Antarktydzie, na którą dostała się, lecąc w... luku bagażowym, opowie 2 lutego w Poznaniu.

Obok niej na zaproszenie Tour Salonu przyjadą też znani ze szklanego ekranu Jarosław Kuźniar - dziennikarz i podróżnik oraz Tomasz Zubilewicz - prezenter pogody i autor przewodników po Polsce, a także Szymon Radzimierski - idol najmłodszych globtroterów i Mateusz Waligóra, który samotnie przeszedł mongolską część pustyni Gobi.

Wietnam z Romanem versus białoruskie mokradła

Dzień przed otwarciem targów Tour Salon i festiwalu Śladami Marzeń, 31 stycznia, w Auli AWF zainaugurowany zostanie jeszcze jeden festiwal: Na Szage, któremu patronuje Kazimierz Nowak - szalony podróżnik z Łazarza, w latach 30. rowerem przemierzający Afrykę z północy na południe i z powrotem. To właśnie jego styl podróżowania od początku istnienia festiwalu starają się naśladować i zgłębiać uczestnicy kolejnych edycji. "Nie liczy się wyczyn czy egzotyka miejsca podróży, lecz jakość doświadczeń i relacji. Inspiracją dla tej formuły jest poznański podróżnik Kazimierz Nowak i jego przejmujące reportaże i fotografie z pięcioletniej wędrówki przez Czarny Ląd" - co roku przypominają ideę Na Szage organizatorzy.

Program festiwalu to również w przeważającej większości spotkania z podróżnikami i ich wciągające opowieści, a także konkurs na najciekawszą prezentację z wyprawy. W tym roku w finale zmierzy się 12 takich historii. Wśród nich m.in. relacja Michaliny Kupper z dwumiesięcznego pobytu w Iraku, Palestynie, Izraelu, Jordanii i Iranie. A także wyprawa skuterem Romanem do Kambodży i Wietnamu, w którą wyruszyli Gosia i Piotr Werschlerowie: "Nasze tyłki musiały wytrzymać 6 tys. km na skuterze, musieliśmy zmienić parę dętek, przyjąć czasem hektolitry wody na twarz, ale warto było. Dzięki Romanowi poznaliśmy wiele oblicz tych fascynujących krajów" - piszą w krótkiej zapowiedzi swojej prezentacji.

Agnieszka Dziadek samotnie przebyła liczący 5 tys. km szlak pieszy biegnący grzbietem Gór Skalistych USA. Klaudia i Marcin Majdeccy, chcąc doświadczyć niezwykłych obchodów Dia de los Muertos i skonfrontować je z europejskimi obchodami Święta Zmarłych, polecieli do Meksyku, by z lokalsami poznać aztecką granicę życia i śmierci. A wieś Olmany i Olmańskie Błota - największy w skali Europy kompleks mokradeł na granicy Ukrainy i Białorusi - postanowił odnaleźć i opisać Maciej Lelonkiewicz.

Sylwia Klimek

  • 8. Festiwal Na Szage, 31.01-3.02, Aula AWF, szczegóły na festiwalnaszage.pl
  • 7. Festiwal Podróżniczy Śladami Marzeń: MTP, pawilon 15, sala G.1 (wejście od ul. Śniadeckich), 1-3.02; szczegóły na sladamimarzen.pl
  • Festiwal Podróżników w ramach Targów Regionów i Produktów Turystycznych Tour Salon 2019, MTP, pawilon 7, 7A i 15, 1-3.02; szczegóły na tour-salon.pl

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019