Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

To nas dotyczy

- Po latach rozważań doszliśmy do wniosku, że refleksja nad otaczającą nas rzeczywistością społeczną i kulturową jest ważną i potrzebną składową programu festiwalu - wyjaśniają organizatorzy Ethno Portu. Gośćmi 10. edycji festiwalu będą Janina Ochojska i Artur Domosławski. 

. - grafika artykułu
Kadr z filmu "Złota klatka", fot. materiały prasowe

Organizatorzy dają wyraźnie do zrozumienia, że taki festiwal jak Ethno Port - gdzie przede wszystkim króluje muzyka - "powinien mieć także jasno sprecyzowany pogląd na problemy otaczającego nas świata". Rozpoczętą dwie edycje temu rozmowę na temat migracji twórcy festiwalu zamierzają kontynuować także i w tym roku. Zapraszają więc na spotkania, których celem jest ułatwienie zrozumienia istotnych wyzwań współczesności, jakim jest m.in. opuszczenie rodzinnych stron spowodowane panującym tam głodem.

Gośćmi spotkań z cyklu "To nas dotyczy" będą: Janina Ochojska (10.06), szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej, która przez 22 lata dotarła z pomocą do 44 krajów, kopiąc tam m.in. studnie i budując szkoły; oraz Artur Domosławski (11.06), dziennikarz i reportażysta, autor m.in. głośnej biografii "Kapuściński non-fiction". W ubiegłym roku ukazała się jego książka "Wykluczeni", która jest efektem wieloletnich podróży Domosławskiego po świecie. Autor odwiedził m.in. Kolumbię, Brazylię, Meksyk, Palestynę, Sudan Południowy i Kenię.

Oba spotkania połączone są z projekcjami filmowymi. Po rozmowie z Janiną Ochojską zostanie wyświetlony dokument "Nadejdą lepsze czasy" w reżyserii Hanny Polak, nominowanej wraz z Andrzejem Celińskim do Oscara za "Dzieci z Leningradzkiego". Bohaterami filmu "Nadejdą lepsze czasy" są Julia i jej przyjaciele żyjący na Swiałce, największym wysypisku śmieci w Europie, które znajduje się 20 kilometrów od Moskwy. Reżyserka śledziła losy Julii przez 14 lat. "Widziałam ich nadzieje i marzenia tam, gdzie wydawałoby się, że nie można ich mieć" - mówi w jednym z wywiadów.

Rozmowa z Arturem Domosławskim poprzedzi pokaz filmu "Złota klatka" w reżyserii Diego Quemada-Diez. Film opowiada o trójce nastolatków, która próbuje przedostać się z Gwatemali do Stanów Zjednoczonych, mając nadzieję na lepsze życie. "Przedstawiona historia jest fikcyjna, ale składają się na nią tysiące realnych, codziennych zmagań migrantów, tak samych Meksykanów, jak i obywateli krajów Ameryki Środkowej, przemierzających Meksyk w drodze do bogatego sąsiada z północy. Jest to jedna z największych współczesnych migracji ludności... Migracje te wymuszają przekraczanie kolejnych granic - nie tylko tych administracyjnych czy politycznych, lecz także wynikających z własnych lęków i uprzedzeń (w tym rasizmu)" - pisał Michał Weres dla "Kultury Liberalnej". Film zdobył m.in. dwa wyróżnienia na Festiwalu w Cannes oraz uznany został za najlepszy debiut długometrażowy w Chicago, Hawanie i Limie.

Program cyklu realizowany jest we współpracy z Polską Akcja Humanitarną. W trakcie festiwalu prowadzona będzie zbiórka pieniędzy dla mieszkańców Syrii.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • Festiwal Ethno Port Poznań 2017
  • spotkania z cyklu "To nas dotyczy"
  • 10.06, g. 13, Sala Kinowa CK Zamek, wstęp wolny - spotkanie z Janiną Ochojską i pokaz filmu "Nadejdą lepsze czasy" w reż. Hanny Polak
  • 11.06, g. 13, Sala Kinowa CK Zamek, wstęp wolny - spotkanie z Arturem Domosławskim i pokaz filmu "Złota klatka" w reż. Diego Quemada-Diez