Kultura Poznań.pl

Varia

opublikowano:

Sto lat i... kolejnego bestsellera!

Poznańskie wydawnictwo Media Rodzina obchodzi 25. urodziny. Z tej okazji na najbliższą niedzielę zaplanowało dla czytelników szereg atrakcji, m.in. magiczne eksperymenty i ćwiczenia z majsterkowania.

.
Pan Kuleczka, jeden z gości niedzielnego przyjęcia. Fot. Wyd. Media Rodzina

Wydawnictwo Media Rodzina od ćwierć wieku wydaje książki dla dzieci i młodzieży, tytuły psychologiczne, poradniki oraz beletrystykę. Jego założycielem jest Robert D. Gamble, który przyjechał do Polski po raz pierwszy będąc jeszcze na studiach. Miały to być wyłącznie "egzotyczne wakacje za żelazną kurtyną", ale Amerykanin do Polki wracał wielokrotnie. Tutaj też poznał swoją żonę, w końcu zamieszkał.

Nie tylko Harry

Znakiem rozpoznawczym wydawnictwa Media Rodzina stała się seria o Harrym Potterze J.K. Rowling. Nakład pierwszego tomu, który trafił w ręce czytelników w 2000 roku, liczył tylko 5 tysięcy egzemplarzy, zaś ósmy już pół miliona. - Byliśmy ostrożni, bo w tym czasie nie było u nas specjalnie dużego rynku dla książek dla dzieci i młodzieży. A już szczególnie dla takich mieszających rzeczywistość z magią (...). Dziś mam wielką satysfakcję, że nasze wydawnictwo mogło sprawić polskim dzieciom tę wielką przyjemność poznania Harry'ego. Od rodziców często słyszę podziękowania: "To była pierwsza książka, którą moje dziecko chciało przeczytać" - opowiadał Gamble w rozmowie z Justyną Suchecką dla "Gazety Wyborczej".

Oprócz opowieści o Harrym nakładem Media Rodziny ukazały się także m.in. dobrze znany cykl "Opowieści z Narnii", opowiadania dla dzieci o Panu Kuleczce, Kici Koci czy Pettsonie i Findusie. Seria "Klasyka w nowych szatach" prezentowała takie tytuły jak np. "Pinokio", "Piotruś Pan", baśnie Andersena czy braci Grimm.

Urodziny z Ciocią Jadzią

Swoją obecność na niedzielnej imprezie urodzinowej potwierdziło już wielu bohaterów... Część z nich zaprasza do wspólnej zabawy przed Scenę Wspólną, gdzie świętować będzie od g. 11 do 17. Dzieciaki będą mogły w tym czasie m.in. pokonać tor przeszkód Kici Koci, ozdobić tort z Kaczką Katastrofą oraz sprawdzić się w majsterkowaniu w Kąciku Kastora. Świętowanie w samej Scenie Wspólnej rozpocznie o g. 11 pokaz spektaklu "Ciocia Jadzia" w wykonaniu Teatru Fuzja. Będzie to świetne wprowadzenie do zaplanowanego na g. 14 spotkania z Elizą Piotrowską, autorką serii książek o wspomnianej ciotce. W Scenie Wspólnej pojawi się także Wojciech Widłak, autor serii książek dla dzieci "Pan Kuleczka" i "Wesoły Ryjek". Dla rodziców z kolei zaplanowano warsztaty dotyczące m.in. roli głośnego czytania i zabawy słowami. Poprowadzi je Małgorzata Swędrowska.

Żeglarzom życzy się stopy wody pod kilem i pomyślnych wiatrów. Pilotom tyle lądowań, co startów. Czego z kolei można życzyć 25-letniemu wydawnictwu, którego nakładem ukazał się w Polsce "Harry Potter"? Ja życzę wiernych czytelników i oczywiście kolejnego bestsellera.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • 25. urodziny wydawnictwa Media Rodzina
  • Scena Wspólna
  • 11.05, g. 11-17
  • bilety na spektakl "Ciocia Jadzia": 5 zł (do kupienia w siedzibie wydawnictwa przy ul. Pasieka 24 od g. 8 do 16 lub pisząc na adres: handlowy@mediarodzina.pl), pozostałe wydarzenia: wstęp wolny