Kultura Poznań.pl

Varia

opublikowano:

Spójrz w twarz Innego. Co widzisz?

Już dziś rozpoczyna się "Inwazja barbarzyńców". Znów twarzą w twarz spotkamy się z tym, który wygląda inaczej, mówi innym językiem i ma odmienną historię. Czy zechcemy jej wysłuchać?

.
Kabaret Barbarzyńcy PL (fot. P. Bedliński)

Tegoroczna edycja festiwalu poświęconego problemowi spotkania i poznania Innego doskonale wpisuje się w aktualne zmiany zachodzące w Europie. Zamiast straszenia i stereotypizacji tak silnie obecnych w dyskursie społeczno-politycznym, wybiera rozmowę i empatię.

Hasło "Inwazji barbarzyńcow" to "Twarze/Faces". Organizatorzy - Fundacja Barak Kultury - wspólnie z publicznością zastanowią się, co widzimy na twarzy "prawdziwego Polaka", gdy stanie on twarzą w twarz z "Innym"? Czy uprzywilejowana pozycja społeczna na tym świecie daje nam prawo do wyrzucenia kogoś z europejskiego świata? Co mówi o nas antyuchodźcza panika i dlaczego kolor skóry może być dla wielu wyrokiem skazującym na wojnę, głód i szybką śmierć?

W czasie sześciu festiwaloych dni w Radiu Afera codziennie o g. 10 wysłuchamy bloga radiowego Jay'a Rajkumara, czyli słynnego Hindusa w Polsce, który w 2009 roku przyjechał do Wrocławia. Na swoim blogu dzieli się spostrzeżeniami na temat naszego kraju oraz opowiada o różnicach i podobieństwach między Polską a Indiami.

 Na festiwalu nie zabraknie warsztatów. Podczas "Mozaiki" (10.04, g. 12.50) Hacen Sahraoui - Francuz o algierskich korzeniach - wystąpi w tradycyjnym, marokańskim dżelabie, pokaże jak wiązać turban i wysłucha z nami dźwięków darbuki - bębna kielichowego, który jest instrumentem tradycyjnie używanym na Bliskim Wschodzie. "Znaki szczególne" poprowadzi Joanna Lisek z Katedry Judaistyki we Wrocławiu. Przyczynkiem do spotkania będzie pewne wyjątkowe zdjęcie uśmiechniętej, młodej Żydówki w radiowych słuchawkach...

Wszyscy, którzy do tej pory nie mieli okazji obejrzeć filmu "Ptaki śpiewają w Kigali" (reż. Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze), który otrzymał szereg prestiżowych nagród (m.in. Srebrne Lwy), mogą to zrobić w doborowym miejscu i towarzystwie. Zaprasza Scena Wspólna, a także Joanna Kos-Krauze, z którą będzie można spotkać się i porozmawiać tuż po projekcji.

Nieco lżejszego tonu doda do festiwalu kabaret Barbarzyńcy PL, z którym przeniesiemy się do "Rezerwatu". Co nas tam czeka? Prawdziwe polowanie na imigrantów w towarzystwie tzw. prawdziwych Polaków!

Aleksandra Bliźniuk

  • Inwazja barbarzyńców
  • 9-14.04
  • organizator: Fundacja Barak Kultury
  • wstęp wolny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018