Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Rower-pomnik Kazimierza Nowaka stanie na Łazarzu

Z pomnikiem rozumianym w tradycyjny sposób raczej nie będzie miał wiele wspólnego. 6 października przy ul. Małeckiego 36 odsłonięty zostanie interaktywny, artystyczny obiekt, upamiętniający niezwykłego poznańskiego podróżnika. Każdy będzie mógł stać się jego częścią.

. - grafika artykułu
Kazimierz Nowak podczas swojej wyprawy do Afryki/fot.www.kazimierznowak.pl

Kazimierz Nowak - skromny księgowy z Łazarza - pewnego dnia porzucił stałą pracę i na rowerze wyruszył do Afryki. Był rok 1931. Niewielu wówczas wpadało na takie pomysły. Dalekie podróże były rzadkością, by nie napisać - czystym szaleństwem... W ciągu długich pięciu lat Nowak na rowerze, konno, czółnem i na piechotę przebył Afrykę z północy na południe i z powrotem. Był pierwszym człowiekiem na ziemi, który w ten właśnie sposób przemierzył afrykański ląd, pokonując 40 tys. kilometrów.

Każdy etap swojej niezwykłej podroży po mistrzowsku rejestrował: pisał przejmujące reportaże do prasy, robił zdjęcia, wysyłał bliskim pocztówki i listy, w których na gorąco spisywał wrażenia, opowiadał o miejscach i spotkaniach z "obcymi", którzy szybko stawali się "swoi". "Rewelacyjna to rzecz (...) oby zajęła stałe miejsce na listach klasyki polskiego reportażu" - napisał po wielu latach o zbiorze Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd. Listy z podróży afrykańskiej z lat 1931-1936 Kazimierza Nowaka sam Ryszard Kapuściński.

Z okazji 120 rocznicy urodzin i 80 śmierci poznańskiego globtrottera, przypadających w tym roku - w sobotę, 6 października, odsłonięty zostanie na Łazarzu Otwarty Pomnik Kazimierza Nowaka. "Będzie okazją do spotkania oraz wspólnego upamiętnienia podróżnika, a także do wystartowania w nietypowej podróży, w ramach której przejedziemy wspólnie 40 tys. km" - piszą inicjatorzy przedsięwzięcia z Fundacji Otwarta Strefa Kultury.

W ramach koncepcji opracowanej przez rzeźbiarza Łukasza Trusewicza, powstał  interaktywny artystyczny obiekt, w ramach którego każdy z nas może stać się częścią pomnika i symbolicznej podróży śladem Nowaka. Otwarty Pomnik stanie na wysokości ul. Małeckiego 36 na Dolnym Łazarzu, przy zabytkowej latarni. Rzeźba będzie składała się ze stacjonarnego roweru, który w trakcie pedałowania za pomocą dynama będzie generować prąd, oświetlający umieszczoną w latarni żarówkę. Jadąc na nietypowym rowerze będzie można zarówno rozświetlić latarnię, jak i naładować telefon - rzeźba będzie miała wbudowaną ładowarkę.

Do rzeźby zostanie zamontowany licznik przebytego dystansu. - W listopadzie 1936 roku Kazimierz Nowak zakończył przeszło 40 tys. kilometrową wyprawę przez Afrykę. Dzięki Otwartemu Pomnikowi mieszkańcy Poznania będą mieli okazję  wspólnie pokonać ten sam dystans, jadąc na złotym rowerze" - piszą organizatorzy. I dodają: "Kazimierz Nowak pozostawił po sobie świadectwo szacunku dla innych kultur i uchwycił coś, co łączy nas wszystkich niezależnie od miejsca, w którym mieszkamy".

Odsłonięcie instalacji będzie okazją, by bliżej poznać historię Kazimierza Nowaka, jego postać przybliży autor książek, redaktor i podróżnik - Łukasz Wierzbicki.

Sylwia Klimek

  • Odsłonięcie Otwartego Pomnika Kazimierza Nowaka
  • ul. Małeckiego 36
  • 6.10, g. 16 (odsłonięcie oraz improwizowany koncert Aleksa Tomczaka), g. 17, Inkubator Kultury Pireus - wykład Łukasza Wierzbickiego o Kazimierzu Nowaku, otwarte spotkanie dla wszystkich uczestników wydarzenia

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018