Kultura Poznań.pl

Varia

opublikowano:

Retromaniacy, do gier!

Grał każdy, choć niektórzy z trudem się do tego dziś przyznają. Razem z Braćmi Mario ratowaliśmy księżniczkę, równolegle ze zwycięstwami Adama Małysza w Pucharze Skoków Narciarskich biliśmy własne rekordy. Festiwal Dawnych Komputerów i Gier, który odbędzie się w najbliższy weekend w Inkubatorze Kultury Pireus, da nam możliwość pogrania w stare tytuły i to na oryginalnym sprzęcie z tamtych lat.

.
fot. materiały organizatorów

Nostalgia na stałe wpisała się w popkulturowe trendy - rekordy popularności bije dziś serial "Stranger Things" osadzony w latach osiemdziesiątych, w modzie wracają "najntisy", czyli estetyka lat dziewięćdziesiątych. Tęsknota za niewinną przeszłością nie ominęła także strefy technologicznej i branży gier: z zachwytem i czułością spoglądamy dziś na siermiężne Amigi oraz kanciaste modele Commodore 64, jednocześnie wspominając godziny spędzone przy "Super Mario Bros" czy przygodach Różowej Pantery.

Na sentymentalną wyprawę w przeszłość zapraszają organizatorzy Festiwalu Dawnych Komputerów i Gier. Impreza, odbywająca się cyklicznie w kilkunastu miastach Polski, po raz kolejny powraca do Poznania. Będzie umożliwiać - co jasne - grę w klasyczne i nieco przykurzone dziś tytuły. Osią wydarzeń proponowanych przez organizatorów będą więc turnieje: począwszy od "Deluxe Ski Jumping", którego popularność szła w Polsce w parze z zainteresowaniem skokami narciarskimi, poprzez "Super Mario Bros" (także w wersji gry na czas), skończywszy na "Sensible World of Soccer 94/95".

Rozgrywkom towarzyszyć będzie interaktywna wystawa poświęcona retro sprzętowi komputerowemu: komputerom Amiga 500, Atari 65XE i innym. Organizatorzy zapewniają, że wszystkie urządzenia są w pełni sprawne i przygotowane do grania. Zapewne można liczyć także na kącik kolekcjonerski - w przypadku poprzednich edycji sporym zainteresowaniem cieszyły się archiwalne wydania prasy branżowej i fanowskiej.

Aleksandra Skowrońska

  • Festiwal Dawnych Komputerów i Gier
  • Inkubator Kultury Pireus, Głogowska 35
  • 2-3.12, g. 11-18
  • wstęp wolny