Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Poznań tańczy

Warsztaty taneczne, organizowane do ubiegłego roku przez Polski Teatr Tańca pod dyrekcją Ewy Wycichowskiej, powracają z nową energią i w nowym miejscu. Swoją ofertę warsztatową przygotował także obecny zespół PTT pod kierownictwem Iwony Pasińskiej. 

. - grafika artykułu
fot. D. Pisula

Warsztaty Dancing fairPlayce Poznań - kontynuacja Międzynarodowych Warsztatów Tańca Współczesnego, autorskiego projektu stworzonego przez Ewę Wycichowską w 1994 roku w Polskim Teatrze Tańca - odbędą się w tym roku na Naramowicach - w Parku Rekreacyjno-Sportowym FairPlayce. Potrwają od 19 do 26 sierpnia. - Liczy się atmosfera i pozytywna energia płynąca z braku rywalizacji - mówi Ewa Wycichowska, była dyrektor PTT.

Poza byłymi tancerzami PTT - m.in. Andrzejem Adamczakiem czy Pauliną Wycichowską - i pedagogami warsztatów w minionych latach, zaprosiła do współpracy studentów kierunku Taniec w kulturze fizycznej na poznańskiej AWF. Jeden z nich, Sebastian Cynk, poprowadzi warsztaty z unikatowej techniki experimental dance. Uczestnicy będą mogli poznać popularne style tańca, m.in. dancehall czy tango argentino, oraz techniki wspomagające pracę nad ciałem (pilates core, GaGa). Pedagogiem tańca fizycznego i street dance będzie Maciej "Gleba" Florek - zwycięzca I edycji programu You Can Dance.

W programie Dancing fairPlayce także "taneczne wieczory za torami" oraz rozmowy Piramidalne, poświęcone promocji sportu i zdrowego stylu życia. - Zanim stworzyliśmy Park Rekreacyjno-Sportowy FairPlayce Poznań, sporo podróżowaliśmy, oglądając tego typu obiekty na świecie. W Europie Zachodniej czy w Skandynawii integrują one społeczności, które podejmują różne sportowe i niesportowe aktywności. Podoba nam się model połączenia żywiołów sportu i kultury - mówi Jakub Rękoś, współwłaściciel Parku.

Swoją propozycję letnich warsztatów przygotował także Polski Teatr Tańca, który jako partner Fundacji Movements Factory współorganizuje od 14 do 26 sierpnia interdyscyplinarne laboratoria twórcze, skierowane do studentów kierunków artystycznych, młodych twórców i seniorów. - Wyobrażamy sobie Laboratoria jako specyficzną przestrzeń do nabywania nowych kompetencji i twórczych poszukiwań - mówi kuratorka projektu, Anna Królica. W programie m.in. Laboratorium wieku, podczas którego reżyser Marcin Liber i choreograf Iwona Pasińska wraz z uczestnikami pracować będą nad scenami zaczerpniętymi z dramatów, wywołując wspólne doświadczenie ludyczności i ludowości tańca.

Laboratorium technologiczne, prowadzone przez prof. Agnieszkę Jelewską i dr. Michała Krawczaka z UAM, będzie próbą znalezienia odpowiedzi na pytania o rolę technologii w sztuce współczesnej. Laboratorium słowa, prowadzone przez Annę Królicę i Mateusza Szymanówkę, koncentrować się będzie wokół praktyki pisania o tańcu współczesnym. Podczas Laboratorium ruchu z niemiecką choreografką Anną Konjetzky uczestnicy przejdą fizyczny i choreograficzny trening, połączony z badaniem tematu Boga i bogów. Pytania o współczesne formuły duchowości postawią sobie uczestnicy Laboratorium interdyscyplinarnego z reżyserem, scenografem i muzykiem, które poprowadzą Magda Szpecht, Anna Met i Kuba Słomkowski. Odbędzie się także wieczorny cykl Dancing Poznań, bezpłatny i otwarty dla wszystkich. Każdy z wieczorów upłynie w innej estetyce i pod innym tanecznym hasłem.

Anna Koczorowska

  • Dancing fairPlayce, 19-26.08, Park Rekreacyjno-Sportowy FairPlayce, ul. Bożydara 10
  • Laboratoria twórcze Polskiego Teatru Tańca, 14-26.08