Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Powłóczyć się po mieście

Działający od maja w nowej odsłonie Trakt Królewsko-Cesarski zaprasza w dniach 23-25 września na jedenasty Weekend z Historią. W tym roku jest to zaproszenie do włóczenia się po mieście.

. - grafika artykułu
fot. Ł. Gdak

Niebanalne ujęcie historii Poznania to znak rozpoznawczy Centrum Turystyki Kulturowej "Trakt". W ubiegłym roku bohaterkami były Piastówny, czyli kobiety z królewskiego rodu Piastów, których rola w historii nie zawsze jest doceniana. W tym roku XI Weekend z Historią wychodzi z Ostrowa Tumskiego w miasto! Dlaczego? - Wiosną tego roku zaprezentowaliśmy Trakt Królewsko-Cesarski w nowej odsłonie. Trakt wpisany bezpośrednio w obszar Pomnika Historii, którym jest historyczny zespół urbanistyczno-architektoniczny miasta - mówi Robert Mirzyński, dyrektor CTK "Trakt". - Jako miejski szlak turystyczny opisuje życie 40 pokoleń mieszkańców Poznania, ich zmagania z codziennością, ich radości i smutki, ich drogę do sukcesu, czyli to wszystko, co może być inspiracją dla nas współczesnych - dodaje. W mieście pojawił się nowy znak Traktu, jest nowa strona internetowa, wydano serię folderów oraz nowy, bogato ilustrowany i ergonomiczny przewodnik po Trakcie Królewsko-Cesarskim. Są wreszcie nowe ścieżki zwiedzania! Dlatego też tegoroczny XI Weekend z Historią od piątku 23 do niedzieli 25 września to będą spacery po Trakcie. Wszystko rozpocznie się w Śluzie Katedralnej wernisażem wystawy o nowym obliczu Traktu Królewsko-Cesarskiego. Podczas tej wystawy poznamy odpowiedź na przewrotnie postawione pytanie "Kto może przejść po czerwonym dywanie?".

A dalej już, wyposażeni w materiały z Bramy Poznania, ruszymy w miasto! Organizatorzy proponują wszystkim wcielenie się w rolę flâneura, czyli miejskiego włóczęgi. Któż to jest? - Będziemy jak Baudelaire'owski flâneur, artysta-obserwator przemieszczający się ulicami miasta, spotykający ludzi, oglądający witryny, budynki, miejsca oczywiste i nieoczywiste. Wszystko po to, aby zrozumieć ducha naszego miasta - tłumaczy Robert Mirzyński. - Podczas tegorocznego Weekendu z Historią na Trakcie Królewsko-Cesarskim będziemy wspólnie, krok za krokiem, noga za nogą, przechadzać się, spacerować, łazić, włóczyć, snuć, przekraczać, rozpoznawać i odkrywać - dodaje Mirzyński.

Uczestnicy niech więc szykują się na spacery małe i duże. Przechadzki pozwolą poznać zarówno ludzi, jak i budynki z ich historią, często nieznaną i zaskakującą. Wśród przechadzkowych atrakcji odnajdziemy oprowadzania tematyczne po Trakcie, grę miejską, spacer performatywny, liczne warsztaty, wystawę fotografii, uliczne koncerty i specjalną Strefę Flâneura. Kto chce poznać Poznań od nieznanej strony, niech wrześniowy weekend rezerwuje na spacer!

Jan Gładysiak

  • XI Weekend z Historią
  • 23-25.09