Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Nie prześpij tej nocy!

Fenomen Nocy Muzeów łatwo zmierzyć w liczbach - uczestników, którzy wybierają się na nocną włóczęgę od muzeum do muzeum, z roku na rok przybywa. Ale jest też wiele niepoliczalnych zalet tej inicjatywy, o których przekonać można się tylko na własnej skórze... 16 maja kolejna Noc Muzeów. Nie przegap jej!

. - grafika artykułu
fot. T. Nowak

Kiedy w 1997 r. berlińczycy jako pierwsi pozostawili swoje muzea otwarte do późnych godzin nocnych, nikt nie mógł przypuszczać, że pomysł zachwyci całą Europę. "Wirus" stopniowo rozprzestrzeniał się w jej zachodniej części, a w 2003 r. dotarł do Polski. Poznań był pierwszym polskim miastem, w którym zorganizowano Noc Muzeów.

Z roku na rok przybywa instytucji, które przygotowują specjalne atrakcje dla widzów. Wydłużają się też kolejki tych, którzy chcą z tych dobrodziejstw skorzystać. Co czeka ich w tym roku?

Nocny, nocny Poznań

W Muzeum Narodowym trwa wystawa, która znakomicie wpisuje się w Noc Muzeów: Nocny Poznań w blasku neonów. Historia poznańskich reklam z neonowych rurek jest jednocześnie opowieścią o mieście, którego dawno już nie ma, a za którym niejeden pewnie tęskni. Z 16 na 17 maja wystawa będzie czynna do g. 1. Można ją oglądać w głównym gmachu Muzeum Narodowego. O Poznaniu, jakiego nie znasz, opowie także prezentacja multimedialna w Muzeum Historii Miasta Poznania. Utworzą ją slajdy z mało znanymi widokami miasta.

Muzeum Etnograficzne wśród wielu pomysłów na przyciągnięcie do siebie widzów proponuje m.in. prezentacje strojów i nakryć głowy z różnych zakątków świata. Każdy będzie mógł przymierzyć wybrane i zrobić sobie w nich pamiątkowe zdjęcie.

Na Noc z detektywami zaprasza z kolei Muzeum Archeologiczne. Tajniki swojej pracy zdradzą zarówno prawdziwi detektywi, jak i w pewnym sensie spokrewnieni z nimi archeolodzy, antropolodzy, fizycy.

Na parkingu Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Kościuszki staną zabytkowe limuzyny, samochody sportowe i terenowe - najstarsze z lat międzywojennych. W ten sposób w Noc Muzeów włączy się Muzeum Motoryzacji.

Ach, kobiety

"Kobieta w PRL-u" - pod takim hasłem Noc Muzeów organizuje w tym roku Instytut Pamięci Narodowej. Do siedziby przy ul. Rolnej będzie można dojechać charakterystycznym czerwonym autobusem zwanym "Ogórkiem z korniszonkiem" (kursy od g. 17 do 23 co godzinę spod Muzeum Narodowego). Wśród nocnych atrakcji m.in. turniej planszówki "Reglamentacja. Gra w kartki", pokazy filmów dokumentalnych o kobietach w PRL-u, wystawa o Annie Walentynowicz.

Pokazy strojów średniowiecznych wojów to jedna z propozycji Rezerwatu Archeologicznego Genius loci, "tajemnice munduru wojskowego" zdradzi w Wielkopolskim Muzeum Wojskowym grupa miłośników historii "Wiarus", a gry geologiczne, dzięki którym poznasz Ziemię, zorganizuje Pracownia Muzeum Ziemi na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM.

Noc Muzeów dotrze w tym roku także m.in. do Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie i do Zamku w Gołuchowie. I w wiele, wiele innych miejsc... Listę wszystkich instytucji wraz z ich ofertą można znaleźć na stronie Estrady Poznańskiej: www.estrada. poznan.pl.

Sylwia Klimek

  • Noc Muzeów 2015
  • 16/17.05 od g. 17 do 1

Załączniki