Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

MALTA FESTIVAL. Co WOLNO na placu WOLNO?

Generator Malta to dziś jeszcze idea. By udało się ją zrealizować potrzebni są ludzie. Bez nich ten maltański eksperyment nie ma szans się udać.

. - grafika artykułu
Generator Malta - makieta, fot. M. Zakrzewski/mat. Malta Festival Poznań

Pomysłodawcy Generatora Malta, który w poniedziałek, wraz z rozpoczęciem festiwalu, wystartuje na Placu Wolności, są świadomi ryzyka, które podjęli: - Sam jestem ciekaw tego eksperymentu - podczas konferencji prasowej zapowiadającej festiwal mówił szef Malta Festival Poznań Michał Merczyński. - Generator Malta na Placu Wolności to najważniejsza przestrzeń tegorocznej Malty. Będą się w nim działy różne dziwne rzeczy, to miejsce będzie napędzać całą festiwalową energię. Od wielu lat słyszymy, że Malta zamyka się na poznaniaków, na miasto. Ten projekt to nasze zaproszenie do spotkania. Znajdźmy wspólnie nową energię! - wzywał już w maju Michał Merczyński.

Przestrzeń, która przez ostatni tydzień powstawała na Placu Wolności (nazwanym przez twórców Generatora Placem WOLNO) to nie tylko miejsce "fizyczne": klub festiwalowy z restauracją, biuro prasowe, czy przystanek na trasie festiwalowych wydarzeń. To także pewna idea, myśl, którą tylko z pomocą mieszkańców być może uda się wcielić w życie. "Założeniem Generatora jest uruchomienie potencjału ludzi, którzy - mimo, że na co dzień dzielą wspólną przestrzeń - w przestrzeni publicznej pozostają sobie obcy" - piszą jego twórcy. I proponują szereg działań na Placu Wolności, które mają uruchomić ten potencjał, zainicjować spotkanie.

A jak odnajdują Generator w programie Malty? "Misją festiwalu nadal jest nie tylko prezentowanie wybitnych artystów, odkrywanie nowych talentów i współtworzenie ważnych projektów artystycznych, ale również tworzenie atmosfery sprzyjającej otwarciu się na bycie razem, na dzielenie się swoimi emocjami, pomysłami, energią". Plac WOLNO ma być miejscem, gdzie wszystkie te hasła przestaną być tylko hasłami.

Po pierwsze: ogrody

Dzięki Generatorowi Malta w mieście od wiosny kwitną założone przez mieszkańców ogrody. Wspólna inicjatywa, wspólne działanie... Pierwszy powstał na placu WOLNO, kolejne w 5 dzielnicach miasta: na Jeżycach, Łazarzu, Chwaliszewie, Wildzie i Śródce. W trakcie festiwalu będzie można je odwiedzić, zobaczyć jak rosną, zachwycić się.

Po drugie: oddech

Na dobry początek każdego dnia na Placu WOLNO można wziąć udział w warsztatach "pozytywnej, wesołej i inteligentnej" jogi w plenerze, które poprowadzi Ulla Wilczyńska - Kalak na zmianę z gimnastyką Tai Chi, prowadzoną przez Jacka Krajewskiego. Obie formy aktywności pomogą złapać oddech, równowagę, zwolnić, wyciszyć się. Jesteśmy w końcu na placu WOLNO. Zatem - zwalniamy!

Po trzecie: kuchnia

...a w niej rządzi Maciej Nowak! Słynny krytyk kulinarny i dyrektor Instytutu Teatralnego dostał za zadanie odszukać pasjonatów kuchni i pokazać ich światu. W Lokalu Kuchnia pojawią się autorzy blogów  kulinarnych, kucharze małych domowych kuchni, a także "zwykli" mieszkańcy. Spotkają się przy jednym dużym stole, nad którym unosił się będzie zapach świeżo wypiekanego chleba. A wszystko w duchu założeń ruchu Slow Food.    

Po czwarte: różnorodność

Scena muzyczna, scena teatru otwartego, Machine Bar, Silent Disco, Silent Malta, Hamaki, warsztaty, fify (potańcówki), recykling, wymienialnia, film, opera, koncerty, dziecięcy plac zabaw, czytelnia. A to tak naprawdę wciąż dopiero początek tego, co WOLNO w czasie Malty na Placu WOLNO. Placu, który będzie żył swoim, osobnym festiwalowym życiem. Wolnym i wolnym.

Sylwia Klimek

  • Generator Malta
  • Plac WOLNO (Plac Wolności)
  • 24.06-20.07
  • wstęp WOLNY

Generator Malta - szczegóły