Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Lekcja rewolucji

"Nauczmy się rewolucji!" - postulują twórcy Warsztatów z rewolucji. W ramach wspólnego projektu Galerii Miejskiej Arsenał, Teatru Ósmego Dnia i Estrady Poznańskiej zaplanowano kilkanaście wydarzeń inspirowanych rewolucją 1968 roku.

. - grafika artykułu
Kadr z filmu "Hair" w reżyserii Miloša Formana, fot. materiały dystrybutora

Cykl rozpocznie się 11 maja i przez miesiąc będzie zmieniał przestrzeń miejską Poznania w platformę wydarzeń artystycznych oraz spotkań związanych z rewolucją 1968 roku.

Rok 1968 Polacy przeżywali w odosobnieniu, zupełnie inaczej niż Zachód Europy. Horyzont zdarzeń wyznaczały Dziady w reżyserii Kazimierza Dejmka, antysemicka nagonka, masowe zwolnienia naukowców z uczelni wyższych i dochodzące z Czechosłowacji wieści o Praskiej Wiośnie oraz inwazji wojsk Układu Warszawskiego. Kilkanaście miesięcy obciążonych nadal przepracowywaną traumą zupełnie inaczej zapisało się w historii Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych, gdzie czas sprzed półwiecza zawsze już chyba będzie kojarzony z rozruchami i protestami francuskich studentów, amerykańskimi ruchami kontestacyjnymi, akcjami holenderskich Provosów, obrzucających pomidorami teatr, przemianami obyczajowymi i przetasowaniami politycznymi. - Co łączy wielką rewolucję obyczajową, filozoficzną i duchową, która przeszła wtedy przez świat zachodni z tzw. marcowymi wypadkami w Polsce? Co łączy zryw antykonsumpcyjny, protesty przeciwko wojnie w Wietnamie z paleniem gazet i walką o wolność słowa w Polsce? - pyta w 50-lecie wspomnianych wydarzeń Ewa Wójciak z Teatru Ósmego Dnia.

Jej pytania nie pozostaną bez odpowiedzi. Spróbują ich udzielić twórcy Warsztatów z rewolucji. Cykl rozproszonych po mieście wydarzeń rozpocznie się kolorowym przemarszem z towarzyszeniem Młodzieżowej Orkiestry Wood & Brass Band: 11 maja na trasie Arsenał-Ósemki mieszkańcy Poznania będą mieli okazję obserwować (i dołączyć do) uczestników pochodu, niosących na transparentach jedno z haseł, którymi posługiwali się w 1968 roku studenci: "Bądźmy realistami - żądajmy niemożliwego". Cytatów z wydarzeń historycznych będzie zresztą więcej: w ramach Warsztatów na placu Wolności pojawi się także symboliczna barykada pełniąca funkcję sceny. Pochód zakończy performance Jasminy Metwaly, podczas którego artystka odwoła się do współczesnych rewolucji.

Działania Jasminy Metwaly znajdą swoją kontynuację w przestrzeni tymczasowej galerii zorganizowanej w Teatrze Ósmego Dnia. Tam widzowie będą mieli szansę zobaczyć instalację artystki stanowiącą przedłużenie jej performance'u z dnia otwarcia. Pracy performerki towarzyszyć będzie projekcja filmu Abschied von Gestern (Pożegnanie z dniem wczorajszym) w reżyserii Aleksandra Klugego. Film z 1966 roku z nurtu nowego kina niemieckiego przedstawia historię Anity G.: jej migrację ze wschodnich do zachodnich Niemiec oraz proces przystosowania się do nowej, nieznanej i często niezrozumiałej rzeczywistości.

Działania prowadzone podczas Warsztatów będą miały także interaktywny charakter. W maju i czerwcu warsztaty prowadzone w Arsenale i Pawilonie obejmować będą między innymi działania związane z dźwiękiem, feminizmem (warsztaty Small Self-help School prowadzone przez Feminist Health Care Research Group) oraz feminizmem w wydaniu robotycznym i cyberpunkowym (warsztaty Cyborg Witches of Gynecology organizowane przez kolektyw GynePunk).

Jednym z punktów kulminacyjnych Warsztatów będzie spotkanie założycielskie KPP (Konsorcjum Praktyk Postartystycznych) - komitetu organizacyjnego Ogólnopolskiej Wystawy Antyfaszystowskiej - w pierwszą sobotę czerwca w Galerii Miejskiej Arsenał.

Warsztaty z rewolucji nie ograniczą się do zamkniętych przestrzeni - a o ich przebiegu nie będzie świadczyć jedynie symboliczna barykada. Od 2 do 8 czerwca plac Wolności zamieni się w przestrzeń zdarzeń artystycznych - w tym czasie mieszkańcy Poznania będą mieli okazję uczestniczyć w performance'ach współtworzącego niegdyś legendarną eksperymentalną Akademię Ruchu Krzysztofa Żwirblisa, Janusza Stolarskiego, grupy Circus Ferus, Pawła Hajncela.

W ramach Warsztatów swoją obecność zaznaczy także kinematografia. Na placu Wolności i w Ósemkach zaprezentowane zostanę filmy wywodzące się z 1968 roku oraz te, które opowiadają z perspektywy czasu o wydarzeniach epoki rewolucji obyczajowej. Wśród nich znajdzie się między innymi dokument Woodstock Michaela Wadleigh, opowiadający o legendarnym festiwalu, oraz kultowy Hair w reżyserii Miloša Formana.

Marcin Kęszycki, koordynator części filmowej projektu: - Celem przedsięwzięcia nie jest instruktaż czy suchy raport z wydarzeń historycznych, a opowieść o sile ruchu i jego wpływie na dzisiejszych spadkobierców - mówi. O tym, jak dziedzictwo kontrkultury przejawia się we współczesnej rzeczywistości opowiedzą studenci filmoznawstwa. - Opowieść prowadzona przez młodych badaczy współczesnym językiem podkreśli jeszcze bardziej próbę aktualizacji problemów poruszanych w prezentowanych filmach - dodaje.

Warsztatom będzie towarzyszyć także działalność interwencyjnego Radia Wolność stworzonego specjalnie na potrzeby projektu. - Radio zostało zaprojektowane w duchu wydarzeń maja 1968 roku, kiedy studenci okupujący lokalne radiostacje przechwytywali je na czas protestów - tłumaczy Jacek Chmaj, koordynujący prace związane z tworzeniem radia. Komunikaty i zapowiedzi sytuacji artystycznych, reportaże, transmisje spotkań organizowanych w ramach Warsztatów oraz... rewolucyjna muzyka będą rozbrzmiewać zarówno na stronie internetowej radia www.68warsztatyzrewolucji.pl, jak i - okazjonalnie - w centrum Poznania.

Aleksandra Skowrońska

  • Warsztaty z rewolucji
  • 11.05-10.06
  • organizatorzy: Teatr Ósmego Dnia, Galeria Miejska Arsenał, Estrada Poznańska

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018