Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Kim jest Inny?

Dzięki Fundacji Barak Kultury Wielkopolska znów stanie się stolicą integracji - osób pełnosprawnych i niepełnosprawnych oraz sztuki i spraw codziennych. Inny Festiwal startuje 15 października.

. - grafika artykułu
"50 wiosen Aurory" (fot. materiały dystrybutora)

Wydarzenia Innego Festiwalu znaczą obficie mapę Wielkopolski. Obejmą w tym roku takie miasta jak Poznań, Turek, Jarocin, Gostyń, Piła, Margonin, Owińska. Każde miejsce będzie w pełni przystosowane do osób niepełnosprawnych, a filmy i spektakle prezentowane za pomocą audiodeskrypcji i z tłumaczeniem na język migowy. Jakie wydarzenia znajdą się w programie festiwalu?

Pasjonaci łamigłówek będą mogli zmierzyć się z zagadką escape roomu "Widzę ciemność". To wydarzenie stanie się królestwem sensuarium, wyłączającym wzrok. Uczestnicy za pomocą węchu, smaku, słuchu i dotyku będą musieli poradzić sobie ze złamaniem szyfru prowadzącego do wyjścia z pokoju.

Osoby ze Spółdzielni Socjalnej Furia będą starały się przekonać podczas warsztatów "Śmieciosztuka", że rzeczy, które zwykliśmy wyrzucać na śmietnik mogą być bodźcem do stworzenia czegoś kreatywnego. Z kolei każdy, kto zastanawiał się nad tym, co jest kluczem do upieczenia pysznego chleba, będzie mógł zapytać o to podczas warsztatów prowadzonych przez Dobrą Spółdzielnię Socjalną.

Podczas festiwalu będzie prezentowany film "50 wiosen Aurory", opowiadający o tym, że wiek nie jest żadnym ograniczeniem w spełnianiu marzeń.

Jak zmienia się świat matki, gdy na świecie pojawia się niepełnosprawne dziecko? Jakich modyfikacji trzeba dokonać wtedy w swojej hierarchii wartości? Monodram "Całe życie w dresach" Teatru Ba-Q, reżyserowany przez Przemka Prasnowskiego, a wykonywany przez Justynę Tomczak-Boczko ma przybliżyć widzom rzeczywistość rodzica, przed którym postawiono tak poważne wyzwanie.

Festiwal będzie również miejscem spotkań i rozmów, m.in. z Miss Świata Głuchych 2016, a także pierwszą niesłyszącą uczestniczką "Tańca z Gwiazdami" - Iwoną Cichosz.

Inny Festiwal wykracza swoim programem poza granice konkretnych sztuk. Z repertuaru można wybierać między filmem, spektaklem, aktywnościami plastycznymi, literaturą, sportem. Wychodzi również poza słownikowe terminy "pełno-" i "niepełnosprawny", stwarzając zwyczajnie - miejsce spotkania.

Marta Maciejewska

  • Inny Festiwal
  • Poznań i Wielkopolska
  • 15.10-4.11