Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Jaka jest Bretania?

XXVI Dni Bretanii rozpoczną się w poniedziałek 25 listopada. W programie wystawa fotografii, wykład o charakterystycznych, pochodzących z tego rejonu kalwariach i dużo wspaniałej celtycko-bretońskiej muzyki.

. - grafika artykułu
fot. Guy Le Querrec, wystawa "W Bretanii"

Bretania. Położony w północno-zachodniej części Francji region słynący ze specjałów przygotowywanych z owoców morza, z trzech stron oblewany wzburzonymi wodami: a to kanału La Manche z północy, a to Oceanu Atlantyckiego od stron południowej i zachodniej. Miejsce, gdzie pod jednym dachem kapliczek mieszczą się biblijni święci i bohaterowie miejscowych podań. Kraina z własnym językiem, legendami i muzyką. I mieszkańcami będącymi potomkami Celtów i Kornwalijczyków, którzy musieli uciekać przez łączący Wyspy z kontynentem europejskim przesmyk, w obawie przed kolonizacją angielską.

Jaka jest Bretania? Najlepiej oddadzą to prace Guy Le Querreca, członka prestiżowej agencji fotograficznej Magnum. Na czarno-białych fotografiach pochodzących z lat 60.-80. XX wieku, których wernisaż w Domu Bretanii już 25 listopada, ujrzymy zatrzymane w kadrze przemiany społeczne i gospodarcze tamtych lat. Początki mechanizacji rolnictwa, stopniowe rozpowszechnianie się imprez kulturalnych w życiu robotniczych rodzin, a przede wszystkim sceny z codziennego życia Bretończyków. Będzie to podróż po Bretanii, której już nie ma: wypełnionej sielanką życia na wsi, jak i ciężką pracą, z której ten słynący z rolnictwa, rybołówstwa i handlu morskiego region jest znany. Całość okraszona szczyptą charakterystycznego dla francuskiego fotografa humoru.

W opowieści o tym, jaka jest Bretania, nie może zabraknąć charakterystycznych kalwarii rozsianych po całej urokliwej krainie. Unikatowe miejsca, gdzie sacrum łączy się z profanum, a nikogo nie razi obecność ramię w ramię katolickich świętych i bohaterów celtyckich legend, przybliży nam środowy wykład Justine Derouault. Bo kultura celtycka, choć przez lata ochoczo wykorzeniania przez kolejnych władców francuskich, jest w Bretanii silnie obecna.

A świetnie to słychać w muzyce! Nikogo nie powinno dziwić podobieństwo rytmiczne do muzyki irlandzkiej, tak jak i to, że nogi same się rwą do bretońskich tańców. Organizatorzy XXVI Dni Bretanii proponują dwie okazje do wypróbowania swoich tanecznych możliwości. W piątek 29 listopada w Sali Wielkiej CK Zamek odbędzie się koncert gitarowej legendy muzyki bretońskiej, Jeana-Charles'a Guichena, od ponad 40 lat obecnego na folkowych scenach północno-zachodniej Francji. Za to ostatnim taktem Dni Bretanii będzie Celtic Two Men Show w wykonaniu Outside Duo. Duet multiinstrumentalistów z powodzeniem łączący grę na gitarach, skrzypcach (również na cztery ręce) z aktorskim show wystąpi 2 grudnia w Domu Bretanii.

Adam Jastrzębowski

  • XXVI Dni Bretanii
  • Dom Bretanii, CK Zamek
  • 25.11-2.12

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019