Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Inny niż wszystkie

Inny Festiwal, który już siódmy raz pozwoli na spotkanie osób pełnosprawnych z tymi z niepełnosprawnościami, po raz kolejny udowodni, że różnice między nami wcale nie muszą dzielić. Spektakle, spotkania, stand-up i escape room - to tylko kilka okazji do tego, by przekonać się o tym na własnej skórze.

. - grafika artykułu
Kadr z filmu "Ikar. Legenda Mietka Kosza"

Pierwszy dzień festiwalu, 15 października, to data nieprzypadkowa - obchodzimy wtedy Międzynarodowy Dzień Białej Laski. To, jak czuje się osoba niewidoma i w jaki sposób funkcjonuje na co dzień, uzmysłowi nam (dosłownie!) gra edukacyjno-integracyjna Widzę ciemność - escape room w Muzeum Literackim im. H. Sienkiewicza przy Starym Rynku (24, 25 i 26.10). Decydując się na wzięcie w nim udziału, zostaniemy zamknięci w wyciemnionym pokoju, a by się z niego wydostać, trzeba będzie uruchomić wszystkie zmysły poza wzrokiem. W ten sposób "zobaczymy", jak działają m.in. wskaźniki poziomu płynu, mówiące  kalkulatory i wagi czy makiety, jakimi na co dzień posługują się osoby niewidome.  Przewodnikiem uczestników będzie niewidząca od urodzenia Agnieszka Sawińska.

Dla tych, którzy jeszcze nie mieli okazji go zobaczyć, 15 października Fundacja Barak Kultury po raz kolejny proponuje znakomity monodram Całe życie w dresach w wykonaniu Justyny Tomczak-Boczko - na co dzień mamy niepełnosprawnego dziecka. Spektakl to opowieść o tym, że życie opiekuna nie składa się wyłącznie z trudów i cierpienia, a poczucie humoru to naprawdę silna broń w zmaganiach z codziennością. A skoro już o spektaklach mowa, znajdzie się i coś dla najmłodszych widzów: Przygody Mamy Mu i Pana Wrony (17.10) z audiodeskrypcją i tłumaczeniem na język migowy.

Dla osób z niepełnosprawnościami dostosowane  będą również dwie projekcje filmowe: Ikar. Legenda Mietka Kosza (reż. Maciej Pieprzyca) i Komunia w reżyserii Anny Zameckiej. Na język migowy 24 października tłumaczony będzie też stand-up chorującego na stwardnienie rozsiane Jacka Nocha i Mariusza Kałamagi, komika znanego z kabaretu Łowcy.B. To ponowna okazja do tego, by na chorobę spojrzeć z dystansu i w ten sposób oswoić to, co nieznane.

Kolejnymi gośćmi Innego Festiwalu będą w tym roku Katarzyna Błoch, niepełnosprawna tancerka na wózku, finalistka 11. edycji programu "Mam Talent", zdobywająca nagrody na międzynarodowych zawodach tanecznych (22.10), oraz Jakub Czecholiński, osiemnastoletni artysta malarz chorujący na czterokończynowe porażenie mózgowe, który w Baraku Kultury w sobotę 26 października stworzy obraz na żywo. Proces jego powstawania będziemy mogli śledzić na bieżąco, przyglądając się jego pracy przez ogromną witrynę.

Anna Solak

  • Inny Festiwal
  • 15-26.10 i 5-7.11
  • Fundacja Barak Kultury
  • wstęp wolny, zapisy na wydarzenia: barakkultury@barakkultury.pl

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019