Kultura Poznań.pl

Varia

opublikowano:

Inaczej o kulturze

Inny Festiwal chce zintegrować kulturę z osobami niesłyszącymi oraz niewidomymi, które bardzo często zostają wykluczone z udziału w wydarzeniach niedostosowanych do ich potrzeb. Projekt Fundacji Barak Kultury startuje po raz kolejny 16 października i daje szansę każdemu odbiorcy na wspólne obcowanie z różnymi formami sztuki.

.
Escape room "Widzę ciemność", fot. P. Bedliński

Przy całej świetności ofert wszelkich festiwali kulturalnych Poznania i okolic, jeden z nich  wyróżnia się w szczególny sposób. Inny Festiwal ma w swoim repertuarze zarówno film, spektakl jak i specjalny projekt, a wszystko to zaprezentowane w formie dostosowanej do potrzeb odbiorców z niepełnosprawnościami. Połączenie różnych dziedzin artystycznych to wyzwanie dla twórców wydarzenia. Muszą bowiem znaleźć środki, za pomocą których dotrą do każdego ze swoich gości.

Fundacja Barak Kultury, odpowiadająca za organizację Innego Festiwalu, po raz szósty spróbuje stworzyć most pomiędzy osobami z niepełnosprawnościami a odbiorcami w pełni sprawnymi.

Najważniejszym punktem programu będzie wydarzenie mające za zadanie przybliżyć pełnosprawnemu odbiorcy jak wygląda życie osób niewładających zmysłem wzroku. Projekt "Widzę ciemność" będzie próbą edukacyjną ukrytą w formie popularnej ostatnimi czasy rozrywki jaką jest escaperoom. Zaaranżowany pod tym kątem pokój zawierać będzie elementy pomagające osobom niewidomym w codziennych czynnościach np. mówiący kalkulator czy tester kolorów. Akcja będzie dostępna kilka razy przez cały czas trwania festiwalu. Liczba miejsc jest jednak ograniczona, dlatego konieczna jest wcześniejsza rezerwacja. Zapisy można zgłaszać telefonicznie oraz drogą mailową na adres: barakkultury@barakkultury.pl

Filmem wyświetlanym podczas festiwalowej projekcji będzie z kolei najnowsza produkcja Matteo Garrone "Dogman", w której wykonanie aktorskie Marcello Fonte urzekło tegorocznych jurorów Festiwalu Filmowego w Cannes do tego stopnia, że odtwórca roli psiego fryzjera otrzymał za tę rolę Złotą Palmę. Projekcja opatrzona będzie zarówno z napisami jak i audiodeskrypcją dla osób niewidzących i słabowidzących. W takiej formie film zostanie zaprezentowany w Poznaniu po raz pierwszy.

Dziennikarz muzyczny Tobiasz Carewicz, twórca autorskiego kanału Tobi FM, zaoferuje uczestnikom festiwalu wywiad przeprowadzony z Grabażem - wokalistą zespołów Pidżama Porno i Strachy Na Lachy. Emisja rozmowy odbędzie się dzięki współpracy z Radiem Afera, które włączyło się do udziału w projekcie.

Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się nie tylko w Poznaniu. Część wydarzeń festiwalowych zawita także do Kalisza, Wrześni, Trzcianki, Lubaszowa i Krzyża. Do tych miast przyjedzie grupa teatralna Ba-ku ze znanym już poznańskiej widowni spektaklem "Całe życie w dresach", w którym główną rolę odgrywa Justyna Tomczak-Boczko, prywatnie mama niepełnosprawnego chłopca. Przedstawienie to będzie można zobaczyć także ostatniego dnia festiwalu na deskach Sceny Roboczej.

Julia Niedziejko

  • Inny Festiwal
  • 16-20.10
  • CK ZAMEK, Scena Robocza, Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza
  • wstęp wolny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018