Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Forty bez tajemnic

Niedostępne na co dzień, ciemne i tajemnicze podziemia, tunele i korytarze poznańskich fortyfikacji znowu będzie można zwiedzać. Okazją do tego będą Dni Twierdzy Poznań, które odbędą się w ostatni "pełny" weekend wakacji - 24 i 25 sierpnia.

. - grafika artykułu
fot. Marek Zakrzewski

Poznań otacza pierścień XIX-wiecznych fortyfikacji, na który składają się forty główne i pośrednie oraz położone między fortami umocnione schrony piechoty. Samych fortów jest aż 18. Z pewnością niewielu poznaniaków może powiedzieć, że zwiedziło wszystkie. Jest to wyzwanie tylko dla wytrwałych i przygotowanych eksploratorów.

Poza tym poznańska "turystyka fortyfikacyjna" na fortach się nie kończy. W naszym mieście jest wiele innych obiektów fortyfikacyjnych: bunkrów i schronów, a także szczelin przeciwlotniczych z okresu międzywojnia i okupacji niemieckiej - w sumie kilkadziesiąt. Wiele z nich jest niedostępnych na co dzień, w niektórych wypadkach wejście może być niebezpieczne lub bardzo trudne. Część obiektów wysadzono lub rozebrano po wojnie i to, jak się do nich bezpiecznie dostać, wiedzą tylko znawcy fortyfikacji.

Ale w czasie Dni Twierdzy Poznań fortyfikacje można zwiedzać bez obaw. Co ważne, zwiedzaniu zawsze towarzyszy fachowy komentarz przygotowanego historycznie przewodnika, znającego dany obiekt "od podszewki". Po fortach oprowadzają bowiem członkowie grup i stowarzyszeń sprawujących opiekę nad tymi obiektami, a zwiedzaniu towarzyszą pokazy grup rekonstrukcyjnych odtwarzających jednostki wojskowe, które stacjonowały w tym miejscu w przeszłości.

W tym roku w ramach Dni Twierdzy na "lekki" spacer można wybrać się na Ostrów Tumski, gdzie zobaczymy Śluzę Katedralną i Rezerwat Archeologiczny Genius loci, w którym wyeksponowano relikty najstarszych fortyfikacji poznańskich - wałów obronnych z czasów Mieszka I. Z Ostrowa Tumskiego można przejść na Cytadelę i w towarzystwie przewodnika poszukać pozostałości największego poznańskiego fortu Winiary. Przy okazji można zwiedzić, znajdujące się na wzgórzu winiarskim, muzea: Uzbrojenia i Armii Poznań - oba mieszczą się w ocalałych podziemiach fortu.

Poza tym mieszkańcom i turystom udostępnione zostaną między innymi Fort Ia, Fort IIa, Fort IVa, Fort Va, Fort VI i - tegoroczną nowość - Fort VIIa. Będzie też można zwiedzić schron przeciwatomowy przy ul. Babimojskiej i schron dowodzenia dla władz miasta Poznania przy ul. Słupskiej. Otwarte dla publiczności będą także schrony przeciwlotnicze w parku Wilsona i parku Sołackim, schron Arthura Greisera pod willą Radia Poznań, a także otwarty w tym roku schron przeciwlotniczy przy ul. Kościelnej, który przed udostępnieniem zwiedzającym przez wiele tygodni oczyszczano z gruzu i śmieci.

Dni Twierdzy Poznań organizuje Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna we współpracy z organizacjami i grupami opiekującymi się poszczególnymi obiektami fortyfikacyjnymi. Dotarcie do fortów i schronów ułatwiają autobusy kursujące na "fortecznej linii turystycznej". Przystanki znajdują się w pobliżu wejść do fortów. Szczegóły na www.dnitwierdzypoznan.pl.

Szymon Mazur

  • Dni Twierdzy Poznań
  • 24-25.08

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019