Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Folklor mamy we krwi

Cel od osiemnastu lat mają ten sam - zwiększanie świadomości Polaków na temat naszej spuścizny kulturowej. Kolejna edycja Światowego Przeglądu Folkloru Integracje rozpocznie się 11 sierpnia.

. - grafika artykułu
fot. Tomasz Nowak

Rokrocznie na festiwal Integracje zjeżdżają zespoły z różnych zakątków świata i Polski. To zwykle kilka albo kilkanaście grup, łącznie nawet trzystu artystów. Za nami są też wyjątkowe edycje, bo ich bohaterami byli m.in. niepełnosprawni tancerze albo seniorzy. A wśród atrakcji np. scratchujący didżej do akompaniamentu kapeli ludowej, śpiewacy zjeżdżający z wysokości kilkunastu metrów na linach albo polonez tańczony konno.

W XVIII Integracjach swój udział zapowiedziały grupy ze Słowacji, Chorwacji, Hiszpanii, Panamy, Kanady i Polski, wśród których będzie m.in. działający przy poznańskiej AWF Zespół Tańca Ludowego "Poznań". Rewolucji w programie wydarzenia nie będzie, ale to wcale nie oznacza nudy. Organizatorzy zapraszają na korowód uczestników festiwalu ulicą Półwiejską w Poznaniu (13 sierpnia, start przy pomniku Starego Marycha), tańce narodowe oraz Biesiadę ludową w parku Wilsona, które już na stałe wpisały się w harmonogram Integracji.

Wśród stałych punktów festiwalu jest również turniej sportów tradycyjnych, który odbędzie się 16 sierpnia na Plaży Miejskiej Rataje. Mało kto wie, że wszystkie popularne sporty mają ludowe pochodzenie. Taka na przykład pierścieniówka, którą na nowo opracował prof. Wojciech Lipoński, przypomina uwielbianą nie tylko przez Polaków dyscyplinę... - Pierścieniówka jest bardzo atrakcyjną grą, atrakcyjniejszą niż siatkówka, bo siatkówka to łupanie piłki na boisko przeciwnika, tak aby nie odebrał, w sumie dość prymitywna gra. A w pierścieniówce trzeba piłkę przebić przez jeden z okrągłych otworów w podobnej na pozór siatce - to trochę trudniejsze, ale i ciekawsze - wyjaśniał poznański uczony w jednym z wywiadów.

Integracje w Poznaniu to także spotkanie tancerzy z pacjentami ze Szpitala Dziecięcego im. B. Krysiewicza oraz drugi korowód, który przejdzie spod kościoła pw. Wszystkich Świętych (ul. Grobla 1) na Stary Rynek.

Będzie się działo również poza stolicą Wielkopolski. Sama inauguracja festiwalu odbędzie się w Nowym Tomyślu, ale Integracje zawitają także do Leszna, Wrześni, Wronek, Lubonia i Damasławka na Pojezierzu Chodzieskim, gdzie dodatkową atrakcją - poza warsztatami ludowymi dla dzieci i koncertami - będzie przemarsz tancerzy.

Finał XVIII festiwalu natomiast - bo co roku jest to inne miejsce, np. Stary Rynek w Poznaniu, park Sołacki, dziedziniec Starego Browaru, Cytadela czy dziedziniec Urzędu Miasta Poznania - odbędzie się w Swarzędzu. Koncert Muzyka w folklorze świata ­- folklor mamy we krwi, na który składają się najciekawsze elementy wybrane z programów prezentowanych przez goszczone zespoły podczas festiwalowych prezentacji, wyreżyseruje tradycyjnie Dariusz Majchrowicz - dyrektor artystyczny Integracji. Miejmy nadzieję, że i w tym roku będzie to wielkie i kolorowe widowisko, które obejrzą tysiące osób. Tym bardziej że pod jego hasłem kryje się akcja oddawania krwi. Krwiobus dotrze 7 i 16 sierpnia do Przystani Posnania oraz 14 sierpnia do Leszna.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • XVIII Światowy Przegląd Folkloru Integracje
  • 11-19.08
  • wstęp wolny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018