Kultura Poznań.pl

Varia

opublikowano:

Bitwa na atrakcje

Jak dobrze "rozegrać" ferie? Taktyk jest zapewne tyle, ilu poznaniaków. My idziemy z pomocą tym, którzy planują je z dużym wyprzedzeniem i zapowiadamy wybrane propozycje.

.
Spektakl "Kajtuś Czarodziej" Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu, fot. materiały CK ZAMEK

Poznańskie instytucje kultury (i miejmy nadzieję, że rodzice również) rokrocznie jak prawdziwi stratedzy zastanawiają się, czym zająć dziecko w czasie ferii. Bo najlepiej oczywiście, żeby maluch robił to, co najbardziej lubi, ale ważne jest też, żeby był pod dobrą opieką.

Lokomotywą albo aeroplanem

Jak zawsze ferie ciekawie można spędzić w poszczególnych filiach Biblioteki Raczyńskich. W tym roku akcja Zima z książką przebiegnie pod hasłem "Zima z rymami Pana Tuwima". - Bardzo znane i te mniej popularne utwory Tuwima staną się inspiracją do zajęć literackich, warsztatów plastycznych i teatralnych, a także szeregu przeróżnych gier i zabaw prowadzonych w 12 filiach - zapraszają organizatorzy.

Wśród ofert jest np. wycieczka po Polsce Lokomotywą Juliana Tuwima. Podróż tę czytelnikom z Filii 14 na os. Bolesława Chrobrego 117 umilą dźwięki Ptasiego Radia. - Na dzieci czeka wiele atrakcji, m.in. zwiedzanie Warszawy, szukanie krasnoludków w czarodziejskich Okularach, spotkanie z Rycerzem Krzykalskim, przelot Aeroplanem nad Poznaniem. A oprócz tego poznamy Mowę ptaków, stworzymy coś z papieru lub posłuchamy niesamowitych baśni i legend - wyliczają pomysłodawcy. Na wszystkie zajęcia obowiązują zapisy, ale są one bezpłatne. Więcej o propozycjach innych filii na: www.bracz.edu.pl.

Podróż w przeszłość

Kuszące wydają się także organizowane na terenie Muzeum Archeologicznego warsztaty dla dzieci w wieku 6-10 lat, które związane są tematycznie z prezentowanymi tam wystawami. Zajęcia z cyklu Zimowa podróż w przeszłość... dotyczyć będą takich tematów, jak m.in. tajemnice puszczy (14.02) - w ich odkrywaniu pomocna będzie ekspozycja Sacrum et profanum. Rytuał i codzienność u schyłku epoki kamienia, średniowieczny Gdańsk (16.02) czy skarby Lwowa (22.02), podczas których dzieciaki zgłębiać będą historię, odkrywanego w ciągu 15 lat prac archeologicznych, ukraińskiego miasta. - Mali uczestnicy warsztatów poznają aż 500 artefaktów! W tym takie perełki, jak taca cynowa z najstarszym godłem Lwowa, staroruskie enkolpiony czy brązowa figurka błazna. Pokażemy też starodawne kości do gry - zachęcają do wzięcia udziału w zajęciach ich organizatorzy. Udział w zajęciach jest płatny (zapisy w kasie od 5.02).

Oblężenie Zamku

Tradycyjnie udział w "bitwie na atrakcje" bierze także CK ZAMEK, gdzie ferie można spędzić w salach warsztatowych - do wyboru są zajęcia teatralne, rękodzielnicze albo podróżniczo-artystyczne, lub Sali Kinowej, gdzie pokazane zostaną takie filmy, jak m.in. Nazywam się cukinia, którego reżyserem jest Claude Barras, czy O czym szumi las Rasmusa A. Sivertsena. Ponadto w programie znalazły się dwa spektakle: Co to? Studia Teatralnego Blum (wiek: 3+) oraz Kajtuś Czarodziej Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu, którego bohaterem jest "najbardziej niespokojny chłopiec na świecie". Maluch nie zgadza się na życie w ponurym mieście, więc ucieka w świat baśni...

Monika Nawrocka-Leśnik

  • Ferie zimowe
  • 12-23.02

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018