Kultura Poznań.pl

Varia

opublikowano:

A Ty znasz swojego sąsiada?

Obecnie w Polsce mieszka około dwóch milionów obywateli z Ukrainy. A w samej Wielkopolsce jest ich już blisko 150 tysięcy. Hasło "Poznaj sąsiada", jakim kierują się organizatorzy festiwalu Ukraińska Wiosna - w tym roku odbędzie się już po raz jedenasty - nigdy nie było bardziej aktualne.

.
Serhiy Pavelchak, pracownik hurtowni, ITM Baza Poznańska, "Muszkieterowie" - zdjęcie z wystawy "Niewidzialni", fot. Stepan Rudik

- Wielkopolanom bliżej jest wprawdzie do Niemiec, ale chciałbym, aby mieszkańcy regionu również zainteresowali się wschodnim sąsiadem, bo tak naprawdę Poznań leży dokładnie pośrodku drogi między Kijowem a Brukselą - wyjaśnia Witold Horowski, Konsul Honorowy Ukrainy w Poznaniu i prezes Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego "Polska - Ukraina", które organizuje Festiwal Kultury Ukraińska Wiosna.

Tegoroczną odsłonę wydarzenia zainauguruje wernisaż wystawy Niewidzialni Stepana Rudika. Tym razem dwukrotny laureat stypendium Gaude Polonia, który wcześniej m.in. fotografował wybitnych Polaków, w tym Agnieszkę Holland i Andrzeja Wajdę - zrobił zdjęcia swoim rodakom, którzy na co dzień mieszkają i pracują w Wielkopolsce. Wystawa stanowi pewnego rodzaju uzupełnienie zrealizowanego wcześniej przez artystę projektu Ukraińcy w Polsce - Tropami integracji Ukraińców w Wielkopolsce. "Celem projektu jest przedstawienie oblicza imigrantów oraz obalenie mitu »Ukrainka - sprzątaczka i Ukrainiec - budowlaniec«. Owszem, te prace są wykonywane przez bohaterów projektu. Jednak czasem nie mamy świadomości, że baletmistrz, skrzypek czy dyrygent w orkiestrze to także Ukrainiec - imigrant" - wyjaśnia Rudik na stronie poświęconej wystawie. Do tej pory artysta sfotografował około pięćdziesięciu osób.

Tradycyjnie już w ramach festiwalu odbędą się również pokazy młodego ukraińskiego kina. Jedną z propozycji jest dokument Будинок "Слово" (tłum. Dom "Słowo" ) w reżyserii Tarasa Tomenki, który opowiada o aresztowaniach artystów i literatów, jakie miały miejsce w latach 30. ubiegłego wieku w Charkowie. Drugi - Стрімголов (tłum. Na złamanie karku), pełnometrażowy debiut reżyserski Maryny Stepanskiej, to z kolei opowieść o młodym muzyku, który wróciwszy ze Szwajcarii na Ukrainę, musi się zmierzyć z rzeczywistością i chorobą alkoholową.

Co oprócz tego? Debata wokół genezy obecnych stosunków polsko-ukraińskich, w której swój udział zapowiedzieli prof. historii Vasyl Cherepanyn oraz dziennikarz i dyplomata Wiesław Romanowski, zwiedzanie Bramy Poznania dla rodzin w języku ukraińskim, czytanie bajek po ukraińsku oraz oczywiście koncerty. Współczesne przeboje ukraińskie oraz światowe zagra w CK ZAMEK orkiestra NAONI. W klubie Blue Note wystąpi z kolei Igor Hnydyn z zespołem, jeden z najlepszych ukraińskich perkusistów jazzowych.

Dla Ukraińców mieszkających w Poznaniu zorganizowane zostaną warsztaty, których celem będzie przybliżenie specyfiki procesu adaptacji w sytuacji migracji. - Liczymy, iż dzięki warsztatom uczestnicy rozwiną swoje kompetencje międzykulturowe, zwiększy się ich świadomość co do procesów zachodzących podczas wchodzenia w nowe środowisko - zachęca do wzięcia udziału w warsztatach ich koordynatorka Weronika Wardzyńska. Zajęcia z wykorzystaniem interaktywnych ćwiczeń edukacyjnych poprowadzi Olga Stobiecka-Rozmiarek, trenerka edukacji międzykulturowej oraz animatorka społeczna.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • XI Festiwal Kultury Ukraińska Wiosna
  • 10-13.05
  • więcej: www.poznajsasiada.org

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018