Kultura Poznań.pl

Kultura

opublikowano:

Urodzinowe prezenty dla Amadeusa

Słusznie wybrał Yehudi Menuhin, ustanawiając w 1975 roku pierwszy października Międzynarodowym Dniem Muzyki. To nie tylko rozpoczęcie nowego roku akademickiego, ale też początek sezonu artystycznego większości instytucji muzycznych, takich jak filharmonie czy teatry operowe.

.
Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus, fot. Kamil Babka

Właśnie Międzynarodowy Dzień Muzyki wybrała Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus na inaugurację szczególnego, jubileuszowego sezonu artystycznego. Koncert 1 października otworzy bowiem już 50. rok wypełniony świetnie zapowiadającymi się występami tego zespołu. Muzycy planują w tym sezonie pojawić się na estradzie wspólnie z takimi artystami jak Krzysztof i Jakub Jakowiczowie, Konstanty Andrzej Kulka, Piotr Paleczny, Daniel Hope, Misha Maisky, Wynton Marsalis czy Maxim Vengerov.

Orkiestra inna niż wszystkie

Amadeus to orkiestra wyjątkowa nie tylko ze względu na swoje liczne sukcesy i znakomitą renomę w muzycznym świecie. To zespół doskonale zgranych i długoletnio współpracujących ze sobą muzyków. Jego kameralność zawiera się w smyczkowej, niesymfonicznej obsadzie (poszerzanej niekiedy o inne instrumenty na potrzeby wykonania niektórych dzieł), ale też w specyfice pracy i jej efektach: dzięki niemal niezmiennemu składowi personalnemu orkiestra szczególnie ceniona jest za tego rodzaju dbałość o niuanse, której szczyty osiąga się najczęściej w kilkuosobowych ansamblach.

Zespoły orkiestrowe zmieniają swojego kierownika muzycznego zwykle co kilka lat. Pod tym względem Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus również jest nieprzeciętna - tutaj to nie dyrygent staje na czele orkiestry, ale instrumentaliści gromadzą się wokół charyzmatycznej osoby dyrygenta. Jubileusz Amadeusa to więc przede wszystkim święto Agnieszki Duczmal, która założyła tę orkiestrę w 1968 roku, będąc jeszcze studentką Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Poznaniu.

Muzyczne souveniry z dedykacją

Do wspólnego świętowania zespół zaprosił troje solistów: Karolinę Jaroszewską - lidera sekcji wiolonczel Filharmonii Narodowej w Warszawie, Davida Radzyńskiego - koncertmistrza Izraelskiej Orkiestry Filharmonicznej oraz pianistę Ingolfa Wundera - laureata XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im Fryderyka Chopina. Ostatni z wymienionych artystów jest szczególnie ceniony przez Agnieszkę Duczmal, czemu dała wyraz po wspomnianej edycji konkursu chopinowskiego, nazywając go osobowością tego konkursu. - Posiada on wielką muzyczną wrażliwość, która działa na moją wyobraźnię. Dostrzegłam to w nim już kilka lat temu, dlatego zaprosiłam go do wspólnego koncertu - mówiła w jednym z wywiadów w 2010 roku.

W wykonaniu austriackiego pianisty usłyszymy I Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina w opracowaniu Richarda Hofmanna. Wirtuozi instrumentów smyczkowych natomiast wystąpią wspólnie w Koncercie podwójnym na skrzypce, wiolonczelę i orkiestrę Jana Radzyńskiego. To utwór z dedykacją "dla Agnieszki Duczmal i jej wspaniałej Orkiestry Amadeus". Podobnie "à Madame Agnieszka Duczmal" powstały Trzy tańce w dawnym stylu Romualda Twardowskiego, które podczas koncertu będą miały swoje prawykonanie. W programie nie mogło również zabraknąć utworu w opracowaniu samej Agnieszki Duczmal, której dyrygencka ręka często chwyta także za pióro, by dostosować ulubione kompozycje do obsady swojego zespołu. Tym razem będzie to Souvenir de Florence op. 70 - kompozycja Piotra Czajkowskiego, w oryginale przeznaczona na sekstet smyczkowy.

Magdalena Mateja

  • Koncert inaugurujący 50. sezon artystyczny Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus
  • Aula UAM
  • 1.10, g. 18
  • bilety: 80 zł, 60 zł, 40 zł