Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Twórcza resocjalizacja

- Teatr pozwala na odnalezienie kontaktu z własnymi emocjami, wyrażanie i rozumienie uczuć. Podnosi poczucie wartości, pozwala na poznanie swoich możliwości i przekraczanie ich - wyjaśnia kpt. Małgorzata Tyrakowska z Aresztu Śledczego w Poznaniu. Trzecia edycja jedynego w Polsce Konkursu Więziennej Twórczości Teatralnej rozpocznie się 11 kwietnia.

. - grafika artykułu
.

Założeniem Konkursu Więziennej Twórczości Teatralnej jest m.in. upowszechnianie szeroko pojętej kultury wśród osób pozbawionych wolności oraz rozwój ich aktywności twórczej. Dzięki konkursowi osadzeni mogą wystąpić przed szerszą publicznością i poddać swoją pracę ocenie jury, integrując się tym samym ze środowiskiem otwartym i przełamując pewne bariery.

Ludzi należy dzielić na dobrych i złych

Trzecia edycja konkursu rozpocznie się 11 kwietnia w Teatrze Polskim. - Z czasów PRL-u pamiętam, że sądy często orzekały poza karą zasadniczą również utratę praw obywatelskich. Nie znam się na prawie, ale dzisiaj nie słyszę o takich sentencjach. Skazani za przestępstwa są naszymi współobywatelami, którzy zbłądzili i nie widzę powodu, by ich wykluczać ze społeczeństwa. Szczególne, gdy uczestniczą w aktywności resocjalizacyjnej w zakładach karnych, w których zostali osadzeni. Teatr Polski, najstarszy teatr w Polsce, teatr zbudowany ze składek społecznych, jest również dla tych, którzy pragną odkupić swoje winy poprzez działalność teatralną. Dlatego udostępniamy nasze wnętrza na przegląd teatrów więziennych - mówi Maciej Nowak, dyrektor artystyczny Teatru Polskiego.

11 kwietnia zaprezentowane zostaną cztery spektakle: na Dużej Scenie Grupa KWIDZYN pokaże swoje "Jasełka", po czym Teatr Innego Świata AŚ w Poznaniu zaprezentuje miniaturę "Na wnuczka". W Malarni z kolei - 12 kwietnia o g. 16.10 - wystąpi Grupa Turawa z przedstawieniem "Ludzi należy dzielić na dobrych i złych", po czym będziemy świadkami "Procesu" w wykonaniu aktorów z Grupy Próba z Oddziału Zewnętrznego Aresztu Śledczego w Poznaniu.

Galernicy i nadzieja

Trzy kolejne spektakle zaprezentowane zostaną 13 kwietnia w Teatrze Ósmego Dnia. O g. 16.10 wystąpi tam Grupa Teatralna Galernicy Sztuki z Czerwonego Boru. Panowie pokażą "Transport z Jeruzalem". Pierwszym wyzwaniem dla kilkunastoosobowej grupy Galerników Sztuki stało się przygotowanie spektaklu "Jesteśmy Polski warci" w reżyserii Dariusza Szady-Borzyszkowskiego. Spektakl oparty jest na słuchowisku radiowym Jacka Raginisa, potomka kapitana Władysława Raginisa. W przedstawieniu przywołane zostają dramatyczne wydarzenia z września 1939 roku podczas obrony odcinka Wizna.

Grupa Teatralna Bez Wtyczki pokaże spektakl "Konflikt", a na koniec dnia - o g. 18.25 - pojawi się na scenie żeńska Grupa Teatralna Nadzieja z Warszawy ze spektaklem "Sen nocy letniej". Grupa działa od 2012 roku, a jej opiekunami są siostra Grażyna Wawrzyńska i ks. Rafał Raus. Pierwszy spektakl Nadziei to "Nie lękajcie się". W spektaklu tym skazane kobiety opowiadają o ludziach naruszających prawo, którym udało się odnaleźć drogę do dobra. Jej scenariusz powstał na podstawie Ewangelii oraz życiorysów osadzonych. Kolejno przygotowały jeszcze m.in. "Proszę was..." oraz "Dla tej miłości warto żyć".

Na zamkowej scenie z kolei o miano najlepszego powalczą Wierzchowska Grupa Teatralna ze spektaklem "Oś Czasu" oraz Stare Upadłe Anioły Powstają, które pokażą spektakl "Leżałem kiedyś na plecach". W CK Zamek 15 kwietnia zaprezentowany zostanie również zwycięski spektakl.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • III Ogólnopolski Konkurs Więziennej Twórczości Teatralnej
  • prezentacje odbędą się w Teatrze Polskim, Teatrze Ósmego Dnia oraz CK Zamek
  • 11-15.04
  • bezpłatne wejściówki