Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

To nie przystoi. To niemęskie

We współczesnej polskiej sztuce, literaturze i muzyce coraz częściej głównym tematem staje się kwestia "dziewczyństwa", która jest jednocześnie wytwarzana jak i komentowana przez twórczynie podpisujące się pod tym terminem. Naturalną konsekwencją zdaje się więc męska odpowiedź na to zjawisko, albo jego kontynuacja w nieco zmienionej formie. Bromance, a więc emocjonalna i szczera relacja męsko-męska jest z pewnością jedną z wolnościowych więzi międzyludzkich, która na polskim gruncie domaga się zbadania i opisania.

. - grafika artykułu
fot. materiały prasowe

Choć Dominik Więcek i Michał Przybyła - twórcy spektaklu BROMANCE - odżegnują się od manifestów i potrzeby stawiania pomników nowym teoriom na kościach feminizmu, w opisie projektu kwestionują słuszność stereotypów dotyczących męskości. Jak piszą: "Mężczyźni nie powinni okazywać emocji i pozostawać w bliskich, emocjonalnych i dotykowych kontaktach. Podobno demonstrowanie uczuć przez mężczyzn powinno być relegowane z przestrzeni publicznej i prywatnej. Podobno to nie przystoi. To niemęskie."

Niezgoda na nieadekwatność powszechnej wizji mężczyzny stała się więc zapędem do poszukiwania miejsc i relacji wolnościowych, w których stereotypy tracą na znaczeniu. Twórcy zastanawiają się, czy taką przestrzeń można odnaleźć w nienacechowanej negatywnie męskiej przyjaźni. Więcek i Przybyła za pomocą działań artystycznych spróbują odpowiedzieć też na pytanie o to jakie warianty męskości są dzisiaj obecne oraz sprawdzić przystawalność dawnych wizji na temat nieseksualnych więzi męsko-męskich do zmian, jakie zachodzą dzisiaj w takich relacjach.

Za podstawę swoich działań artystycznych Więcek i Przybyła biorą własne doświadczenia, które z kolei ocierać będą się o uniwersalne problemy dzisiejszego dwudziestokilkulatka. Konfrontacja z własnymi emocjami i przeszłością ma być punktem wyjścia dla spektaklu poświęconego męskiej przyjaźni. BROMANCE nie bazuje na żadnym konkretnym dziele literackim, chociaż jedną z inspiracji twórczej była dla nich lektura tekstu Not Gay. Sex between Straight White Man  autorstwa badaczki Jane Ward. Dla twórców ważna jest autentyczność, dlatego podkreślają, że wchodząc na scenę nie przybiorą wykreowanych osobowości, ale pozostaną we własnej skórze i mówić będą we własnym imieniu.

Przedstawienie będzie działaniem intermedialnym łączącym taniec z performansem i widowiskiem sportowym, w którym słowa dopełnione zostaną przez dotyk. Swoją wypowiedź artystyczną chcą przedstawić w lekkiej formie, mimo pełnej świadomości ciężkości oraz problematyczności podejmowanego tematu. Opis projektu pod względem formalnym jest dość enigmatyczny, a przez to pozostawiający odbiorcę w niepewności. Tajemnicza otoczka buduje wysokie oczekiwania, które jednak skonfrontować będzie można z rzeczywistością już 5 i 6 października.

Dominik Więcek i Michał Przybyła są dobrymi przyjaciółmi, którzy wielokrotnie mieli szansę współpracować przy projektach tanecznych. BROMANCE jest ich pierwszym całkowicie  autorskim projektem, nad którym pracują w ramach rezydencji teatralnej "Nowa Generacja" organizowanym przez Scenę Roboczą w Poznaniu.

Julia Niedziejko

  • spektakl BROMANCE
  • reż. Dominik Więcek, Michał Przybyła
  • Scena Robocza
  • premiera: 5 i 6.10, g. 19
  • bilety: 15 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018