Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Premiera filmu o Hipolicie Cegielskim

W piątkowy wieczór, w poznańskim Ratuszu odbyła się premiera filmu "Poezja i maszyny. Hipolit Cegielski 1813-1868".

Fot. M. Malinowski - grafika artykułu
Fot. M. Malinowski

Przemysłowiec, fabrykant, dziś powiedzielibyśmy biznesmen - to pierwsze skojarzenia z Hipolitem Cegielskim. To jednak tylko część jego bogatego, choć krótkiego życia. Jako człowiek wszechstronny odnosił sukcesy w wielu dziedzinach i łączył zainteresowanie naukami humanistycznymi z dobrą organizacją i twardymi regułami ekonomii. Takiego Cegielskiego przedstawia film "Poezja i maszyny. Hipolit Cegielski 1813-1868" w reżyserii Jacka Kubiaka. Film został wyprodukowany przez Wydawnictwo Miejskie Posnania i Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego, a wsparcia udzielili: Wielkopolska Spółka Gazownictwa, Bank Gospodarstwa Krajowego, TVP Historia, Muzeum Narodowe w Poznaniu, H. Cegielski - Poznań S.A. - To nasza pierwsza produkcja filmowa - mówiła dyrektor Wydawnictwa Miejskiego Katarzyna Kamińska. - Było to możliwe dzięki pasji Jacka Kubiaka i pomocy Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego. Film jest uzupełnieniem naszych publikacji książkowych o Cegielskim.

Prawie czterdziestominutowy film składa się z trzech trzynastominutowych odcinków ukazujących kolejne etapy życia Cegielskiego. O wybitnym poznaniaku opowiadają m.in. historycy: prof. Lech Trzeciakowski i prof. Przemysław Matusik. Kreślą nie tylko sylwetkę Hipolita, ale również przybliżają ówczesne tło polityczno-społeczne. Poznajemy więc Cegielskiego filologa i filozofa, nauczyciela, który w chwili próby odmawia wykonania polecenia władz pruskich, za co płaci utratą pracy. Jest to jednocześnie początek Cegielskiego przedsiębiorcy, który swoje nowe zajęcie realizuje z taką samą konsekwencją i profesjonalizmem jak poprzednią działalność. Sposób prowadzenia firmy był na wskroś nowoczesny, a produkty oparte na najwyższej technologii. Cegielski nie poprzestaje tylko na prowadzeniu interesu, staje się także dziennikarzem i wydawcą. Przy wszystkich swoich talentach Cegielski zawsze potrafił zachować klasę i dobre maniery. Dokumentalne fragmenty filmu przeplatane są scenami fabularnymi w wykonaniu aktorów Teatru Wolandejskiego, a narratorem jest aktor Teatru Nowego w Poznaniu, Michał Grudziński.

Po zakończeniu projekcji zebrani w Sali Ratusza widzowie nagrodzili film długimi brawami. Na widowni obecna była m.in. prawnuczka Hipolita Cegielskiego Zofia Cegielska-Doerffer. Film będzie emitowany w TVP Historia, trafi także do szkół. - Film jest wspaniały - podsumował entuzjastycznie Marian Król, prezydent Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego i przypomniał, że rok 2013 został ustanowiony uchwałą Sejmu rokiem Hipolita Cegielskiego - mija 200 lat od jego urodzin. Film wpisuje się w obchody rocznicowe i popularyzuje wiedzę o Cegielskim. Reżysera Jacka Kubiaka odznaczono medalem i statuetką Hipolita, przyznawaną przez Towarzystwo.

Po projekcji długo jeszcze toczyły się ożywione rozmowy, podczas których dzielono się swoimi wrażeniami.

Mateusz Malinowski