Kultura Poznań.pl

Kultura

opublikowano:

Niech gwiazdy biegną do mnie

Kultowa trasa koncertowa zainicjowana przez markę Żywiec ruszy w Polskę po raz dziewiąty. Tegoroczna edycja, podobnie jak dwie poprzednie, rozpocznie się w stolicy Wielkopolski. W tym roku  szefem muzycznym Męskie Granie Orkiestra został Krzysztof Zalewski, a jej frontmanami Kortez oraz Dawid Podsiadło.

.
Od lewej: Kortez, Dawid Podsiadło i Krzysztof Zalewski, czyli Męskie Granie Orkiestra 2018, fot. materiały prasowe

Poznań już od 2010 roku był miastem, w którym odbywały się koncerty Męskiego Grania - początkowo pod artystyczną opieką Wojciecha Waglewskiego (2010-2011), później Katarzyny Nosowskiej (2012), O.S.T.R. (2013), Andrzeja Smolika (2014-2015), wreszcie Tomasza Organka (2017).

Tym razem promujący trasę Męskiego Grania singiel Początek został opublikowany 22 maja, a już dziś ma ponad 19 milionów wyświetleń w serwisie YouTube. O talencie tegorocznych liderów Orkiestry świadczy również to, że teledysk do niego został nagrany na żywo w jednym ujęciu i żadne elementy piosenki nie były przygotowane oddzielnie w studio nagraniowym. Tekst utworu oddaje ducha Męskiego Grania: "Ja nie chcę iść pod wiatr, gdy wieje w dobrą stronę/Nie chcę biec do gwiazd, niech gwiazdy biegną do mnie/Nie chcę chwytać dnia, gdy w ręku mam tygodnie/Takie to miłe".

14 lipca na scenie głównej w Parku Cytadela usłyszymy nie tylko Orkiestrę (prócz frontmanów w zespole w tym roku zagrają także Marcin Macuk, Olek Świrkot, Kuba Staruszkiewicz, Pat Stawiński i Andrzej Markowski), ale także: Comę, Fisz Emade Tworzywo, Pogodno i projekt Zalewski śpiewa Niemena. Na koncercie pojawią się również goście specjalni. Ich nazwiska poznamy chwilę przed rozpoczęciem wydarzenia. Jak zapowiadają organizatorzy, "Męskie Granie Orkiestra zinterpretuje nie tylko jedne z najważniejszych utworów w historii polskiej muzyki, ale także te, które powstały całkiem niedawno, a mimo to już stały się ważną inspiracją".

Równie ważnym jak inspiracja elementem trasy koncertowej jest promocja utalentowanych, jednak wciąż mniej znanych artystów. Na uznanie zasługuje wielość muzycznych gatunków, które reprezentują współpracujący z wydarzeniem muzycy. Na scenie Ż w Poznaniu pojawią się więc Król (ambient, elektronika, hip-hop), Limboski (folk, rock, blues), Hubert Tas&The Small Circle (jazz awangardowy, elektronika), a także jedyna kobieta w poznańskiej odsłonie Męskiego Grania - Barbara Wrońska (pop).

Aleksandra Bliźniuk

  • Męskie Granie 2018
  • 14.07 - Poznań
  • bilety wyprzedane

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018