Kultura Poznań.pl

Książki

opublikowano:

Wszystkie tajemnice biblioteki

Pierwsza obszerna monografia poświęcona Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu właśnie trafiła do księgarń.

.
Czytelnia ogólna, fot. z 1953 r.

To kolejna część serii "Zabytki Poznania", wydawanej przez Wydawnictwo Miejskie Posnania. Tom tym razem poświęcony jest najstarszemu z budynków uniwersyteckich w mieście, który od 1902 r. nieprzerwanie pełni swą pierwotną funkcję. "Zbudowany przy bocznej ulicy, w miejscu mało reprezentacyjnym, przez długie lata pozostawał na uboczu zainteresowań historyków i historyków sztuki" - piszą we wstępie autorzy - Artur Jazdon i Jakub Skutecki. "Teksty, które obficie pojawiały się w publikacjach towarzyszących jego powstawaniu i otwarciu, zostały uznane za germanizacyjną propagandę i zapomniane, a te nowsze całkowicie uległy ideologicznej retoryce" - piszą dalej. W 2017 r. przypada 115. rocznica powstania gmachu - stąd wziął się pomysł na wydanie pierwszej obszernej monografii Biblioteki.

Architekturę gmachu opisuje Jakub Skutecki w części "Kaiser-Wilhelm-Bibliothek", z kolei działalność Biblioteki po odzyskaniu przez Polskę niepodległości do czasów współczesnych przedstawia Artur Jazdon - dyrektor instytucji w latach 1992-2017. "Kiedy rodził się pomysł stworzenia w Poznaniu nowej biblioteki naukowej, cesarzem Niemiec i Królem Prus był Wilhelm II Hohenzollern, a nadburmistrzem miasta - Richard Witting. Poznań był wówczas niewielkim, prowincjonalnym miastem na wschodnich peryferiach Rzeszy, stolicą prowincji o wybitnie rolniczym chcarakterze, miejscem tanich koncertów i wykładów, liczba osób czytających poważne książki zawsze była tu niewielka - tak o okolicznościach powstania Biblioteki pisze Jakub Skutecki.

Tom, podobnie jak w przypadku dotychczas wydanych w serii książek, jest bogato ilustrowany ikonografią archiwalną i zdjęciami współczesnymi Piotra Skórnickiego.

W najbliższy wtorek o g. 12 w Bibliotece Uniwersyteckiej, w Czytelni Komiksów i Gazet odbędzie się spotkanie z autorami książki. Wstęp wolny - na gości czekają egzemplarze w promocyjnej cenie.

sk

  • Spotkanie wokół książki "Biblioteka Uniwersytecka"
  • 17.10, g. 12
  • CzytelniaKomiksów i Gazet BU
  • wstęp wolny