"Przedszkole muzyczne. Niespełna pięcioletnia Ewa ćwiczy gamy na zajęciach z muzyki. Pokój jest ponury, przez szare zasłony przebija niewielki promień słońca, to najbardziej przyciąga uwagę dziecka. Nie lubi tych ćwiczeń, to nawet nie jest prawdziwe pianino. Musi siedzieć prosto w jednym miejscu i uderzać paluszkami w stół. A ona chce się ruszać, obracać, skakać. Kiedy mama przychodzi, oznajmia z całą stanowczością: »Będę tańczyć«". Tak rozpoczyna się fascynująca opowieść o Ewie Wycichowskiej - wybitnej tancerce, choreograf, profesor tańca, następczyni Conrada Drzewieckiego, przez 28 lat dyrektor naczelnej i artystycznej Polskiego Teatru Tańca - autorstwa Jagody Ignaczak, teatrologa i historyka tańca.
Książka Istnienie grać. Portret Ewy Wycichowskiej to przekrojowe i wnikliwe podsumowanie artystycznego dorobku ponadprzeciętnie utalentowanej tancerki-primabaleriny, a z czasem przekraczającej kolejne granice i odkrywającej nowe przestrzenie w tańcu współczesnym choreograf, autorki ponad 70 spektakli, realizowanych w Polsce i na świecie. Biografia to także pełna humoru, dygresji i bon motów opowieść "zza kulis", ukazująca nieznane fakty z życia (scenicznego i całkiem prywatnego) świętującej w tym roku 50-lecie debiutu Profesor.
W wielu miejscach autorka oddaje głos najbliższym współpracownikom Ewy, jej scenicznym partnerom, rodzinie, przyjaciołom... Konfrontuje ich wspomnienia i opowieści. W innych - z pasją relacjonuje taneczne podróże, które zawiodły jej bohaterkę m.in. do paryskich mistrzów tańca modern w głębokich latach 70., na stepy komunistycznej Mongolii, do Algierii u progu rewolucji czy na zawieszoną na blisko 3 tys. m n.p.m. scenę w stolicy Ekwadoru - Quito.
Z faktów, dokumentów, fragmentów recenzji, rozmów i wspomnień autorka układa wielowymiarową opowieść o sztuce tańca - wielkiej pasji, która ukształtowała biografię Ewy Wycichowskiej.
Fragmenty książki:
(...) Lot trwał kilka godzin. Na lotnisku w Algierze, które od miasta jest oddalone o około trzydzieści kilometrów, na tancerzy czekała ekipa reprezentująca organizatorów oraz przedstawiciele ambasady polskiej. Zmęczeni podróżą nie zwrócili uwagi na ich niewyraźne miny. Noc minęła spokojnie, dopiero przy śniadaniu Hurija nagle się rozpłakała i powiedziała, że nie wiadomo, czy festiwal się odbędzie, bo wczoraj doszło do zamachu na prezydenta Mohameda Boudiafego wybranego przez Algierczyków, którzy nie zgadzali się z rządami Islamskiego Frontu Ocalenia. Prezydenta zastrzelił jego ochroniarz. Nieodległa przyszłość pokazała, że był to początek wojny domowej w Algierii. (...) (Algieria, 1992 r.)
(...) Wreszcie przyszedł dzień spektaklu. 4 czerwca zespół zameldował się w Teatro Sucre, z butlami tlenowymi w kulisach i herbatą z liści koki, bo problemy z wysokością dawały mocno o sobie znać. Tango z Lady M. z loży głównej oglądał burmistrz Quito, który w przerwie dał się porwać Ewie do tanga. Na spektakl dość licznie przybyła też Polonia. Kiedy na widowni trwała owacja, za kulisami odbywała się akcja ratowania Konrada, który zasłabł. Wezwany lekarz orzekł, że przyczyną było niedotlenienie organizmu, na co złożyły się ogromny wysiłek i wysokość. Praca tancerza bywa naprawdę niebezpieczna (...) (Ekwador, 2004 r.)
Sylwia Klimek
- Jagoda Ignaczak "Istnienie grać. Portret Ewy Wycichowskiej"
- Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018, publikacja została zrealizowana we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach "Programu wydawniczego 2018"
- premiera książki, spotkanie z Jagodą Ignaczak i Ewą Wycichowską: 27.09, g. 17, Waga Miejska, prowadzenie: Stefan Drajewski