Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

Poeta i duch wolności

Krótko po śmierci Stanisława Barańczaka ukazała się książka "Poeta i duch wolności. Szkice o twórczości Stanisława Barańczaka", wydana przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury.

. - grafika artykułu
.

Tom - zredagowany przez prof. Piotra Śliwińskiego - jest owocem konferencji poświęconej urodzonemu w Poznaniu wybitnemu poecie, eseiście i tłumaczowi, która to konferencja odbyła się w 2013 roku.

Bogumiła Kaniewska śledzi tu kobiece wątki w poezji Barańczaka, a Andrzej Skrendo analizuje jego eseje, Jerzy Kandziora sięga do twórczości poety z lat siedemdziesiątych, z kolei Marcin Jaworski sięga do jego późniejszej, "amerykańskiej" poezji. O twórczości Barańczaka opiszą też inni cenieni literaturoznawcy, m.in. Andrzej Franaszek, Joanna Orska i Adam Poprawa.

Piotr Śliwiński pisze we wstępie o twórczości Barańczaka, że "Jej ponowne odczytanie (...) z perspektywy dzisiejszej literatury, wydaje się rzeczą konieczną". I dodaje, podsumowując: "Okazywanie szacunku twórczości tak dogłębnie przemyślanej, jak właśnie ta, polegać może jedynie na ożywczym, a więc samodzielnym dialogu. Do tego służy poezja, mówi Barańczak od dziesięcioleci, do samodzielnego myślenia".

Książka powinna zainteresować nie tylko naukowców i studentów polonistyki, ale wszystkich, dla których ważna jest polska literatura współczesna.

Rzecz ukazała się w cenionej krytycznoliterackiej serii wydawnictwa WBPiCAK, w której wydano wcześniej m.in. tomy poświęcone twórczości Krystyny Miłobędzkiej, Ryszarda Krynickiego, Andrzeja Sosnowskiego czy Marcina Świetlickiego.

tj

  • "Poeta i duch wolności. Szkice o twórczości Stanisława Barańczaka" pod red. Piotra Śliwińskiego
  • wyd. WBPiCAK