Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

Literatura w glanach

Na spotkanie z czeskim pisarzem Jaroslavem Rudišem zaprasza w najbliższy poniedziałek Biblioteka Raczyńskich. Wizyta Czecha będzie pretekstem do rozmowy o literaturze czeskiej, w szczególności o jej najnowszych reprezentantach. 

. - grafika artykułu
Spotkanie z Jaroslavem Rudišem - 13.06 w Bibliotece Raczyńskich

Jaroslav Rudiš to głos młodego pokolenia Czech. W jego książkach czytelnik spotyka się z refleksją nad tym, co zajmuje lub zajmowało współczesne społeczeństwo. Są w niej więc zagadnienia związane z komunizmem, obecnym charakterem kapitalizmu, a także z pojęciami uniwersalnymi, o których źródło pytamy wszyscy - miłość i wolność. Ostatnią książką Rudiša jest Aleja Narodowa, która według recenzentki portalu ksiazkoweklimaty.pl, Aleksandry Boćkowskiej, jest wyrazistą kompilacją tych zjawisk i pojęć.

Rudiš po nauczycielskim epizodzie postanowił pogodzić dziennikarstwo z pisaniem scenariuszy i tworzeniem komiksów. Jest również członkiem niszowego zespołu Kafka Band. Jednak to powieściopisarstwo sprawiło, że stał się rozpoznawalny w kraju i poza jego granicami.

Debiutował w 2002 roku książką, której akcja, na poły autobiograficzna, toczy się w podziemiach berlińskiego metra - Niebo pod Berlinem. Za powieść zdobył czeską nagrodę dla młodych twórców Jiřího Ortena. Na polskim rynku wydawniczym również oceniono ją pozytywnie. "Od wielu innych przedstawicieli literatury pijackiej Rudiša wyróżnia lekkość pióra i zdolność odnajdywania światła nawet w brudzie świata. Człowiek przewraca ostatnią stronę i zaczyna myśleć, jak by wyglądał w glanach, ćwiekach i z irokezem" - pisze Łukasz Orbitowski dla www.kafeteria.pl.

Ta powieść zapewniła mu stałe miejsce na literackim Parnasie, które potwierdziły kolejne książki: Grandhotel z akcją zawieszoną między niebem a ziemią czy Koniec punku w Helskinkach, który wbrew tytułowi nie jest zapisem końca tej subkultury.

Marta Maciejewska

  • Spotkanie z Jaroslavem Rudišem
  • Biblioteka Raczyńskich
  • 13.06, g. 18
  • prowadzenie Agata Firlej
  • wstęp wolny