Kultura Poznań.pl

Książki

opublikowano:

Literatura do posmakowania

Będą literaturę smakować, drzeć, wyrzucać przez okno, ale też czytać ją i krytykować. Trzecia edycja "LiteruFKI" rozpocznie się w czwartek od spotkania z wrocławską poetką Iloną Witkowską.

.
.

"LiteruFKA" to osiem spotkań z poezją, prozą i muzyką. "Bez wykładów i wymądrzania się. Posłuchamy z nogą na nogę, po turecku, a może i na leżąco. Będziemy literaturę smakować, krytykować i drzeć. Jeśli będzie trzeba, wejdziemy na ostatnie piętro i wyrzucimy ją przez okno" - zapowiadają organizatorzy ze stojącej za przedsięwzięciem Fundacji Kultury Akademickiej.

Autorów, których twórczość zostanie poddana tak ciężkiej próbie, organizatorzy dobrali - jak przyznają - według subiektywnego klucza. Na początek cyklu, w najbliższy czwartek, z czytelnikami spotka się wrocławska poetka Ilona Witkowska, autorka tomiku "Splendida realta" i laureatka Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Po niej gośćmi "LieruFKI" będą także m.in. Marcin Zegadło, Jakobe Mansztajn i Szczepan Kopyt. Po każdym spotkaniu odbędzie się slam poetycki, czyli turniej na słowa.

To już trzecia edycja "LieruFKI". Jej celem jest współtworzenie nowego głosu literackiego, redefiniowanie i poddawanie krytyce zjawisk społecznych, kulturowych i politycznych. - Pomysł na cykl wziął się stąd, że sądzimy, iż szeroko rozumiana kultura studencka właściwie nie istnieje. A jeżeli nawet istnieje, to w bardzo zdeformowanej i okrojonej formie, głównie jako pijackie imprezy, grillowania czy koncerty przeróżnych "gwiazd" w plenerze. Chcielibyśmy, żeby było inaczej, dlatego też bierzemy sprawy w swoje ręce - tłumaczyła przed rokiem Agnieszka Budnik z Fundacji Kultury Akademickiej.

mnl, ng

  • literuFKA 3
  • Mały Dom Kultury (klub Dragon), g. 20
  • wstęp wolny
  • 11.02 - Ilona Witkowska, 17.02 - Jakub Sajkowski, 26.02 - Marcin Zegadło, 10.03 - Jakobe Mansztajn, 31.03 - Adam Kaczanowski, 7.04 - Szczepan Kopyt, 28.04 - Marcin Orlik, 5.05 - Natalia Malek