Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

Kronika Miasta Poznania prosi do "Tańca"

Kolejny tom kwartalnika wydawanego przez Wydawnictwo Miejskie Posnania poświęcony jest historii tańca. I nie tylko historii.

. - grafika artykułu
fot. archiwum WMP

"Kronika Miasta Poznania już kilka razy oddawała swoje łamy dziejom teatru i muzyki w Poznaniu, zawsze jednak nieco na marginesie zostawiając balet. W XIX stuleciu miał on rzeczywiście marginalne znaczenie. Sytuacja zmieniła się dopiero w XX wieku, kiedy Poznań stał się niekwestionowaną stolicą tańca artystycznego" - pisze we wstępie do publikacji Maria Teresa Michałowska-Barłóg, redaktor prowadząca tomu.

Wśród tematów, które poruszają autorzy w najnowszym numerze, pojawiają się m.in. "Taniec w poznańskich établissements na przełomie XIX i XX wieku", "Fidrek uczy się tańczyć. Z poznańskich opowieści Jerzego Waldorffa" czy "Karnawał - więc baw się! Gdzie i jak bawili się mieszkańcy Poznania w II RP i PRL".

Obok tekstów wspomnieniowych - także o czołowych poznańskich artystach, m.in. Oldze Sławskiej - Lipczyńskiej i Conradzie Drzewieckim - przeczytamy artykuły o poznańskich szkołach tanecznych, scenach teatralnych, zespołach, fundacjach, stowarzyszeniach i festiwalach tańca. A wśród licznych w numerze wywiadów - rozmowy m.in. z Ewą Wycichowską, wieloletnią dyrektor Polskiego Teatru Tańca, Wiesławem Kościelakiem, pierwszym tancerzem Teatru Wielkiego w Poznaniu, Iwoną Pasińską, obecną dyrektor PTT i Victorią Nowak, tancerką, zwyciężczynią Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy 2015.

Tom jak zawsze zamyka obszerne kalendarium wydarzeń (od listopada 2016 do kwietnia 2017). Spotkanie promujące najnowszą Kronikę odbędzie się 26 lipca w Teatrze Ósmego Dnia.

sk

  • Promocja nowego tomu Kroniki Miasta Poznania "Taniec"
  • Teatr Ósmego Dnia
  • 26.07, g. 17
  • wstęp wolny, na gości spotkania czekają egzemplarze w promocyjnej cenie