Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

Czytaj dalej

Spotkania autorskie z Cezarym Harasimowiczem, Łukaszem Orbitowskim, Gają Grzegorzewską i Jackiem Dehnelem - to atrakcje poznańskiej odsłony Międzynarodowego Festiwalu Literatury Apostrof. Pierwsza edycja rozpocznie się już w najbliższy poniedziałek.

. - grafika artykułu
Gaja Grzegorzewska, fot. Andrzej Banaś

Organizowanemu przez Empik Międzynarodowemu Festiwalowi Literatury Apostrof przyświeca hasło "Czytaj dalej", będące zarazem zachętą i podziękowaniem dla czytelników, którzy w obecnych, naznaczonych ciągłym pośpiechem czasach, nadal sięgają po lektury. Kuratorką pierwszej edycji festiwalu została pisarka, dziennikarka i kulturoznawczyni Sylwia Chutnik.

Thriller, fantastyka, postapokalipsa

W ramach festiwalu poznaniacy będą mieli okazję zobaczyć Cezarego Harasimowicza, promującego swój najnowszy thriller polityczny "Miejsce odosobnienia". Miłośników literatury grozy i fantastyki zainteresuje z pewnością spotkanie z Łukaszem Orbitowskim. Pojawi się także możliwość porozmawiania z Jackiem Komudą, który opowie czytelnikom o najnowszej książce "Hubal". Tych, którzy przyzwyczaili się do fabuł osadzonych w realiach siedemnastowiecznej Rzeczpospolitej, czeka zaskoczenie - tym razem akcja toczy się w czasie II wojny światowej i jest związana z życiem majora Henryka Dobrzańskiego. Kto lubi postapokaliptyczne klimaty, ten powinien przybyć na wieczór z Robertem J. Szmidtem. Jego najnowsza powieść "Wieża" (kolejny tom z serii Uniwersum Metro 2033) będzie miała premierę 18 maja.

Na spacerze z komisarzem Fischerem

Do Poznania przyjedzie także poeta i prozaik Jacek Dehnel. Dla fanów jego twórczości wspaniała wiadomość - spotkanie będzie promocją wydanej dzień wcześniej najnowszej książki "Krivoklat". Wielka gratka czeka też na miłośników kryminałów - planowany jest wieczór autorski z Gają Grzegorzewską, autorką sześciu tomów przygód, których główną bohaterką jest lubiana przez czytelników detektyw Julia Dobrowolska.

Nadarzy się także okazja do spaceru literackim tropem komisarza Antoniego Fischera oraz jego zastępcy Albina Siewierskiego, bohaterów najnowszego kryminału Ryszarda Ćwirleja "Tam ci będzie lepiej". Przewodnikiem w trakcie półtoragodzinnej wędrówki będzie sam autor.

Nie tylko Polska, nie tylko Poznań

Poza spotkaniami z polskimi twórcami zaplanowano także wieczór autorski z francuską pisarką i dziennikarką Diane Ducret. Jej debiutancka książka "Kobiety dyktatorów" stała się bestsellerem i jak dotąd przetłumaczono ją na blisko dwadzieścia języków, co sprawiło, że autorka napisała "Kobiety dyktatorów 2". Jej najnowsza książka "Zakazane ciało. Historia męskiej obsesji" ukazała się w Polsce w lutym tego roku.

Festiwal Apostrof potrwa do 22 maja. W ramach jego pierwszej edycji organizatorzy przygotowali ponad siedemdziesiąt wydarzeń: paneli dyskusyjnych, warsztatów, spotkań autorskich oraz spacerów literackich. Każdego dnia czytelnicy będą mogli wziąć udział w spotkaniach literackich zorganizowanych w Poznaniu, Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Katowicach, Łodzi i Szczecinie. Poznańskie spotkania będą odbywały się w salonie Empik przy placu Wolności. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Magda Sprenger

  • Międzynarodowy Festiwal Literatury Apostrof
  • Empik - plac Wolności/ul. Ratajczaka 44
  • 16-22.05
  • wstęp wolny
  • program:
  • 16.05, g. 18 - spotkanie z Cezarym Harasimowiczem
  • 17.05, g. 18 - spotkanie z Łukaszem Orbitowskim
  • 18.05, g. 18 - spotkanie z Gają Grzegorzewską
  • 19.05, g. 18 - spotkanie z Jackiem Dehnelem
  • 20.05, g. 18 - spotkanie z Robertem J. Szmidtem
  • 21.05, g. 10 - spacer literacki z Ryszardem Ćwirlejem. Start: Chwaliszewo, Plac Międzymoście
  • 21.05, g. 18 - spotkanie z Diane Ducret
  • 22.05, g. 16 - spotkanie z Jackiem Komudą