Kultura w Poznaniu

Książki

Nie róbcie dymu

Tę książkę po prostu trzeba przeczytać. Nie dlatego, że to arcydzieło literatury faktu, ale dlatego, że kompletnie zmienia myślenie o otaczającym nas świecie, otwiera oczy, uświadamia nieuświadomione i niepokoi tak bardzo, że po lekturze nic już nie jest takie jak przedtem.

Bauman po poznańsku

Poznański rodowód intelektualny to ważny element biografii Zygmunta Baumana autorstwa Dariusza Rosiaka, jaka ukazała się w Wydawnictwie Mando. Tutejszość nie jest w tej książce jedynie nazwą geograficzną i faktem z życia Profesora. Okazuje się, jak pisze Rosiak, że nastrój i społeczna historia Poznania, szczególnie lat tuż przed II wojną światową, są elementami, które wpłynęły na biografię intelektualną socjologa.

Osiemnastowieczny wymiar buntu

- Historia tego tytułu zaczęła się w momencie, kiedy wydaliśmy pierwszą książkę w takiej serii, której nikt nie rozpoznaje, a mianowicie biografię Humboldta. To jest książka, która jest biografią Aleksandra Humboldta, ale równocześnie jest czymś więcej: jest książką, która opowiada o całym procesie godzenia się człowieka z przyrodą czy oswajania tej przyrody. Kiedy wydaliśmy tę książkę, pomyśleliśmy, że fajnie byłoby mieć więcej takich biografii - tak o początkach pomysłu na wydanie Buntowniczek. Niezwykłego życia Mary Wollstonecraft i jej córki Mary Shelley autorstwa Charlotty Gordon wspominała Paulina Surniak, tłumaczka biografii, która wspólnie z innymi uczestnikami spotkania Zamkowego Klubu Książki dyskutowała o wydanej przez Wydawnictwo Poznańskie pozycji.

Poezja na pozór pisana na gorąco

Perypetie językowe i operowanie zaskoczeniem, chwytem frazeologicznym to najważniejsze zasady, jakimi posługuje się w tomie wydanym przez Wydawnictwo Wolno Piotr Jasek.

Odkryć niewidoczne

Ta książka to biblia przewodników i ludzi, zajmujących się nowoczesnym objaśnianiem dziejowej spuścizny. Filozofię jej autora wcielają też w życie pracownicy Bramy Poznania.

Do wszystkich miłośników książek!

Organizatorzy Poznańskich Targów Książki, które odbędą się między 6 i 8 marca 2020 r. na terenie MTP, ogłaszają konkurs literacki dla młodych Czytelników, a także zapraszają twórców ilustracji i grafików książkowych do udziału w Salonie Ilustratorów.

JA TU TYLKO CZYTAM. A czy Ty jesteś eksperientalistą?

Jeśli znów bierzecie udział w pogoni za świątecznymi prezentami, ale jakoś mierzi Was przymus nabywania kolejnych przedmiotów i coraz gorzej się z tym czujecie, to książka Rzeczozmęczenie Jamesa Wallmana jest zdecydowanie tą, którą powinniście znaleźć pod choinką.

Najpierw Mozart-człowiek

Najnowsza publikacja poznańskiego Wydawnictwa Axis Mozart. Mity a fakty Wiliama Stafforda w przekładzie Jacka Langa, sprawia wielką radość czytelniczą. Jest świetnym przykładem komparatystycznego ujęcia elementów biografii, wiadomości muzykologicznych i stylu plotki, a może nawet niekiedy fabuły sensacyjnej. Ta praca zbudowana jest w taki sposób, że stanowi wyjątkowy przykład opowieści dopracowanej merytorycznie, ale tak, by faktografia nie przysłaniała narracji oraz fascynującej, nieco romantycznej pokusy pisania o odosobnieniu.

Nitki strachu

Podczas kolejnego spotkania z cyklu "Spojrzenie na Wschód" w Zamku goście opowiadali o współczesnej Białorusi. Katarzyna Kwiatkowska-Moskalewicz, Aneta Prymaka-Oniszk oraz Jędrzej Morawiecki - współautorzy zbioru reportaży "Ojczyzna dobrej jakości. Reportaże z Białorusi" - rozprawiali o dziennikarstwie, młodzieży, historii i tym, co Białorusini myślą o swoim kraju.

Wspólne czytanie Olgi Tokarczuk

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza zaprasza we wtorek, 10 grudnia - w dniu wręczenia Literackiej Nagrody Nobla Oldze Tokarczuk - na spotkanie z jej twórczością.

Niepoprawny optymizm

"Ta książka wydaje się tak interesująca, że sama wzięłabym ją i przeczytała". Taką zachętę wypowiada jedna z bohaterek powieści Agaty Przybyłek Tak smakuje miłość. Wybrałem się w to czytanie razem z zestawem autorek wydawanych z wielkim powodzeniem przez poznańską Czwartą Stronę. Bo to podobno książki - jak donosi ta sama pisarka - "poświęcone każdej z nas".

JA TU TYLKO CZYTAM. Śpij zdrowo, wstań zdrowo

"Jeśli po tej wojnie zostanie jakiś Żyd, będą go obwozić w klatce i pokazywać. Niezły interes się szykuje. Ale już nie dla nas" - mówi Nathan, jeden z bohaterów książki Stramer. To zdanie jest kwintesencją dzieła Mikołaja Łozińskiego, nie wiem czy nie najlepszej polskiej powieści 2019 roku.

Międzywymiarowe podróże literackie

Cieśniny Wojciecha Nowickiego, pisarza, fotografa i podróżnika, to książką, która zachwyca zarówno pod względem erudycyjnym, jak i językowym. Autor stara się nią naświetlić temat nieodpartej, często też pozornie irracjonalnej potrzeby podróżowania. Rozmowa, którą przeprowadził z pisarzem Michał Pabian w ramach "Czytnika", ukazała całą złożoność procesu literackiego towarzyszącego powstawaniu Cieśnin.

Czytać z lotu ptaka

Który ptak, aby wzbić się w powietrze, potrzebuje specjalnego pasa startowego? Jaka jest tajemnica wirtuozerii, którą osiągnęły szpaki w lataniu synchronicznym? Ile warte może być pierze wybrane z gniazda kaczki? Na te i inne pytania odpowie Jacek Karczewski - ornitolog, dziennikarz, pisarz, autor książki Jej wysokość gęś. Opowieści o ptakach, w trakcie kolejnej odsłony cyklu Zamek Czyta - w środę księgarni Bookowski.

Podróżując z obrazami

Próbując oswoić własne wspomnienia, przemierzał Albanię, Rumunię, Mołdawię i Włochy. Pisząc o fotografii, starał się zrozumieć jej uniwersalny język. Rozwodząc się na temat przyzwyczajeń kulinarnych Polaków, sięgał głębiej, dotykając ich mentalności... Gościem kolejnej odsłony "Czytnika" będzie pisarz, fotograf i kurator Wojciech Nowicki, którego olśniewające Cieśniny ukazały się w październiku nakładem Wydawnictwa Czarne.

Podróż do powtórnych narodzin

W Poznaniu zakończył się właśnie Tydzień Tolerancji. To cykliczne wydarzenie wpisało się już w panoramę społeczną miasta, które dba o wizerunek przestrzeni wolnej od przemocy i agresji, szanującej inność, specyficzność i godność osobistą...

1 30 Strona 31 32 33 34