Kultura Poznań.pl

Kultura

opublikowano:

Książka jak pizza

Wyobraźmy sobie sytuację, w której starsza osoba uwielbia czytać, ale z jakiegoś powodu trudno jej się dostać do najbliższej biblioteki albo nie ma nikogo, kto mógłby ją w tym wyręczyć. Od 1 lutego Biblioteka Raczyńskich rozwiąże ten problem, dostarczając książki prosto do domu Seniora.

.
Kadr z filmu "Książka dla Seniora w Bibliotece Raczyńskich"/ fot. materiały Biblioteki Raczyńskich

Akcja "Książka dla Seniora" jest adresowana do osób w wieku 60+, którym trudno jest odwiedzić Bibliotekę, bo np. mają trudności z poruszaniem się albo pogoda im na to nie pozwala - zwłaszcza w zimie, kiedy część chodników nie jest odśnieżona. Początkowo będą w niej brać udział 4 filie Biblioteki (Filia 2 na os. Oświecenia 59, Filia 12/46 przy ul. Arciszewskiego 27, Filia 14 na os. Bolesława Chrobrego 120 oraz Filia Wildecka przy ul. Roboczej 4a), a książki pod wskazany adres dowiezie jeden z 8 pracowników. Jak zapewniają pomysłodawcy akcji, w pierwszym okresie będzie ona miała charakter pilotażowy. Jeśli spodoba się Seniorom, zwiększy się liczba filii i dostarczycieli książek.

Z pomysłu cieszy się już Małgorzata Wieranowska. Jak mówi, ma starszą sąsiadkę, która od jakiegoś czasu ma problemy z chodzeniem, a sama czyta około pięciu książek tygodniowo: - Czytanie jest dla mnie jak powietrze, poza tym na emeryturze wreszcie mam czas dla siebie. Ten telefon to dla mnie zbawienie, od razu go zapiszę i rozdam koleżankom. Dla osób starszych na pewnym etapie życia zmniejsza się dostęp do informacji i możliwości, dlatego takie pomysły zawsze będą potrzebne - dodaje.

Poproszę jakiś dobry kryminał...

By skorzystać z usługi, wystarczy zadzwonić pod numer (61) 646 33 44 i zamówić wybrane tytuły (max. 6 książek, 2 audiobooki oraz 2 filmy) lub - jeśli akurat nie mamy niczego konkretnego na myśli - opowiedzieć o swoich czytelniczych preferencjach (np. zainteresowaniu kryminałem lub reportażem), by bibliotekarz sam mógł coś zaproponować. Książki dostarczane będą zawsze w poniedziałki między godziną 11.30 a 14.30, w tym samym terminie będzie można zamówić też odbiór tych już przeczytanych. Maksymalny czas oczekiwania na książki wyniesie zatem tydzień.

- Usługa dotyczyć będzie czytelników u nas zarejestrowanych, jednak jeśli ktoś nie posiada jeszcze karty bibliotecznej, będzie mógł ją sobie założyć podczas pierwszej wizyty naszego pracownika - tłumaczy Anna Gruszecka, dyrektor Biblioteki Raczyńskich.

Książka, taxi, złota rączka

- To kolejna z propozycji naszego pakietu "Viva Senior!", zaraz obok usługi "złotej rączki" czy darmowej taksówki dla Seniorów. Chodzi o to, by osoby starsze, których w tej chwili jest już w naszym mieście ponad 143 tysięcy, czuły się w Poznaniu bezpiecznie i dobrze - tłumaczy zastępca prezydenta Jędrzej Solarski. I zapewnia, że miasto zadbało o jak największe bezpieczeństwo osób, które skorzystają z nowej możliwości, tak by nie dochodziło na przykład do doskonale znanych już przestępstw w rodzaju "na wnuczka", w których osoby starsze mogłyby zostać wprowadzone w błąd lub oszukane. Ma temu zapobiec fakt, że książki do domu dostarczać będą wyłącznie etatowi pracownicy Biblioteki Raczyńskich (nie wolontariusze), posiadający specjalny identyfikator ze zdjęciem, imieniem, nazwiskiem, nazwą i pieczątką instytucji oraz numerem telefonu, pod którym będzie można potwierdzić ich tożsamość. - Podstawowa różnica jest też taka, że w tym wypadku to Senior pierwszy będzie inicjował kontakt z dostarczycielem książek, nie odwrotnie, poza tym po jakimś czasie korzystania z usługi, bibliotekarze będą już Seniorom znani i zaprzyjaźnieni - uspokaja prezydent Solarski. I dodaje: - Mamy już w zanadrzu kolejne usługi dla osób starszych, a każda z nich jest najpierw konsultowana z Miejską Radą Seniorów, która zresztą sama zwraca nam uwagę na większość potrzeb poznańskich Seniorów.

Anna Solak