Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Jak brzmiał dawny Poznań? Posłuchaj!

Radio Merkury odkrywa brzmienia dawnego Poznania. Festiwal Sounds of Early Poznań potrwa do września.

. - grafika artykułu
La Mouvance. Fot. materiały organizatora

Brzmienie współczesnego Poznania nie różni się znacząco od brzmienia innych miast. W barwnych plamach dźwiękowych tworzących uliczny zgiełk, obok zwykłego hałasu tramwajów, odgłosu rozpędzonych aut i krzyku dzieci, pobrzmiewają te same radiowe hity, płynące z kawiarni i uchylonych szyb samochodów. A jak było kiedyś? Czy muzyczny Poznań miał w sobie coś niepowtarzalnego? Czego słuchano nad Wartą kilkaset lat temu?

Radio Merkury postanowiło odpowiedzieć na te pytania, organizując między końcem maja a połową września cykl dziesięciu koncertów przybliżających temat wykonawstwa muzyki średniowiecznej i wczesnorenesansowej w jednym z najstarszych polskich miast. Do współpracy w projekcie zaproszono dobrze znanego poznańskim melomanom Cezarego Zycha, dyrektora artystycznego festiwali takich jak m.in. Muzyka dawna - persona grata, Festiwal Händlowski, Festiwal Trzech Baroków i Poznań Baroque. Ci wielbiciele muzyki dawnej, którzy lubią narzekać, że w wakacje w Poznaniu niewiele się dzieje, niech zajrzą do programu proponowanego przez Radio Merkury. I niech zastanowią się jeszcze nad urlopowymi planami.

Organizatorów zafascynowała akustyka starych poznańskich kościołów, których rodowód sięga często wieków średnich. Średniowieczny Poznań był prężnym ośrodkiem kultury, jednym z pierwszych polskich miast, w których rozwijała się muzyka religijna. Świątynie takie jak kościół pw. św. Wojciecha, kościół pw. św. Małgorzaty i kościół Najświętszego Serca Jezusowego i Matki Boskiej Pocieszenia, niegdyś świadkowie średniowiecznych śpiewów chorałowych, staną się teraz miejscami spotkań muzycznych, dzięki którym podróż w czasie okaże się możliwa. Po świecie dawnych dźwięków publiczność oprowadzą wykonawcy muzyki średniowiecznej i wczesnorenesansowej z Niemiec, Włoch, Szwajcarii, Izraela, Chile i Polski. Ciekawie zapowiadają się występy zespołów Ala Aurea, grupy, która wydała bogatą dyskografię średniowiecznych pieśni, i znanego z dokonań na polu muzyki barokowej La Mouvance. Koncerty zespołów ubarwią brzmienia niezwykłych i rzadko spotykanych instrumentów, takich jak np. hackbrett, organetto i clavisimbalum.

Podczas dziesięciu spotkań z muzyką sprzed lat będzie też okazja do wysłuchania solistów, m.in. znakomitego lutnisty Michała Gondko, laureata nagrody Polskiej Akademii Fonograficznej, i szwajcarskiej flecistki Coriny Marti, związanej ze Scholą Cantorum Basiliensis. Czy średniowiecze w Poznaniu jest możliwe do (roz)poznania? Warto zanotować w kalendarzu kilka dat i przekonać się o tym na własne uszy. Muzyka dawna nad Wartą wciąż czeka na odkrycie!

Agata Szulc-Woźniak

  • Festiwal "Brzmienie Dawnego Poznania - Sounds of Early Poznań"
  • 29.05-18.09
  • 29.05, kościół pw. św. Wojciecha, g. 20.30
  • 30.05, kościół pw. św. Małgorzaty, g. 20.30
  • 4.06, kościół pw. Wszystkich Świętych, g. 20.30
  • 5.06, kościół pw. św. Wojciecha g. 20.30
  • 24.06, kościół Najświętszej Marii Panny Wspomożycielki Wiernych (Salezjanie), g. 20.30
  • 25.06, kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Pocieszenia (Jezuitów), g. 20.30
  • wstęp wolny