Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Impreza inna niż wszystkie

Festiwal Era Jazzu świętuje 20-lecie. W najbliższą sobotę w Auli UAM podczas koncertu jubileuszowego wystąpi Regina Carter - genialna instrumentalistka, powszechnie uznawana za najwybitniejszą skrzypaczkę jazzową na świecie.

. - grafika artykułu
Regina Carter, fot. Bogdan Śladowski

- Podczas koncertów ma się wrażenie, że skrzypaczka ma niekończące się zasoby energii, czym w uroczy sposób zdobywa publiczność na całym świecie - rekomenduje koncert gwiazdy twórca i szef artystyczny Ery Jazzu, Dionizy Piątkowski. Na estradzie pojawi się także specyficzna Era Jazzu All Stars, czyli laureaci nagrody festiwalu w swoich autorskich projektach: gitarzysta Piotr Scholz, perkusista Adam Zagórski i harmonijkarz Kacper Smoliński. Teraz wspólnie z basistą Damianem Kostką i saksofonistą Kubą Marciniakiem tworzą Weezdob Collective. Swój nowy zespół (z pianistą Pawłem Kaczmarczykiem) przedstawi gitarzysta Dawid Kostka - także laureat Nagrody Ery Jazzu. Koncerty te będą premierą najnowszych płyt poznańskich jazzmanów.

Rozmowa z Dionizym Piątkowskim

Kiedy startowałeś z Erą Jazzu, myślałeś o niej jako o projekcie na dwie następne dekady?

Myślałem wtedy o stałym cyklu koncertów klubowych i galowych najwybitniejszych gwiazd współczesnego jazzu. Kulminacją cyklu stał się coroczny, wielodniowy festiwal, projekty specjalne, trasy koncertowe obejmujące zarówno koncerty wielkich gwiazd, jak i szeroką prezentację najciekawszych jazzowych zjawisk i trendów. Chciałem stworzyć imprezę inną niż wszystkie, czyli serię koncertową, dla której najważniejszym wyznacznikiem byłaby wyłącznie dobra muzyka. Pierwsze, poznańskie koncerty utwierdziły mnie w przekonaniu, że publiczność potrzebuje takich prezentacji i jest otwarta na nowe brzmienia oraz nazwiska.

Z perspektywy melomana cykl koncertowy Era Jazzu wygląda jak niekończący się festiwal gwiazd jazzu...

Kiedy powstawała Era Jazzu, istniały już liczne festiwale, ale nie było cyklu znakomitych koncertów, które trwałyby przez cały rok. To wymagało sporej determinacji i konsekwencji. Co ciekawe, Era Jazzu jest nadal jedynym stałym cyklem koncertowym budowanym nie tylko wielkimi nazwiskami, ale także określoną artystyczną renomą. Mamy swoją publiczność, która przychodzi na koncerty, bo gwarancją artystyczną dla niej jest zawsze marka Ery jazzu. Przedstawiałem jej wielu nieznanych w Polsce artystów, np. Omara Sosę, Dianne Reeves, The New York Voices, Patricię Barber, którzy pod szyldem Ery Jazzu stawali się u nas popularni.

Lista wielkich postaci jazzu, które zagrały w ciągu tych 20 lat, jest bardzo długa. Jakie koncerty wywołały szczególną satysfakcję?

Zrealizowałem ponad dwieście koncertów dla blisko półmilionowej publiczności. Często mam dylemat, kogo jeszcze pokazać, bo tak po prawdzie w Erze Jazzu pojawili się prawie wszyscy najwybitniejsi twórcy jazzu, od Herbiego Hancocka, Wayne'a Shortera i Jana Garbarka po Dianę Krall i Cassandrę Wilson. Ale najbardziej cenię sobie te koncerty, gdy zapraszałem artystów, którzy nigdy dotąd nie pojawili się u nas, np. legendarnej wokalistki Abbey Lincoln, saksofonistów: Steve'a Lacy'ego i Gato Barbieriego, muzyków chicagowskiej New Black Music czy naturszczyków z Nowego Orleanu. Niezwykłe są zawsze projekty specjalne, które wymagają ogromu mojej pracy i entuzjazmu muzyków. Przypomnę kilka z nich: orkiestra Agnieszki Duczmal zagrała z Alem Di Meolą, powstał słynny projekt Penderecki Jazz, Tomasz Stańko wystąpił z grupą Andreasa Vollenweidera...

Era Jazzu startowała w Poznaniu w klubie Blue Note, potem wypłynęła na szersze wody. Od kilku lat wpisała się w kalendarz najważniejszych wydarzeń w mieście. Znalazłeś chyba zrozumienie i wsparcie finansowe?

Era Jazzu jest inicjatywą poznańską! Tutaj jesienią wystartowałem z klubowym koncertem gwiazd, pokazując, że wielcy jazzu mogą być blisko nas, w klubie, na wyciągnięcie ręki. Przez lata Era Jazzu stawała się coraz bardziej ogólnopolska, światowa, by swoją "rezydencję" znaleźć w Poznaniu. Przychylność władz miasta, mediów, entuzjastów jazzu i partnera strategicznego powoduje, że gra nam się tutaj najlepiej. Co najważniejsze, po latach ten festiwal jazzowy uzupełniłem ciekawymi, lokalnymi inicjatywami. W ciągu ostatnich czterech lat Era Jazzu zbudowała ważną - także dla mnie - relację konsolidującą środowisko. Po czasie Komedy i czasie jazzu lat 80. mamy w Poznaniu kolejną erę jazzu.

Tworzysz w Poznaniu imprezę jazzową o najdłuższej historii. W dodatku jednym z ciekawszych przejawów tej tradycji stało się eksponowanie młodego pokolenia jazzmanów z naszego środowiska. Mamy się kim pochwalić?

Rzeczywiście, Era Jazzu jest najdłużej trwającą imprezą jazzową w Poznaniu. Teraz już szczególnie, bo od kilku lat realizuję tu Poznan Jazz Projekt, włączając w projekty poznańskich muzyków wybitne gwiazdy światowego jazzu: kwartet Dawida Kostki zagrał z Chico Freemanem, Poznan Jazz Philharmonic Orchestra i Piotr Scholz z Jean-Lukiem Pontym, harmonijkarz Kacper Smoliński z kultowym Tingvall Trio. Jeśli dodać do tego wspólny koncert legendarnego Rona Cartera i Krzesimira Dębskiego oraz udział trio Dawida Kostki w koncercie Sarah McKenzie, to mamy się czym chwalić! Działania te to także efekt nagrody Ery Jazzu, którą honorujemy młodych poznańskich jazzmanów.

Za chwilę posłuchamy w Poznaniu wspaniałej skrzypaczki jazzowej Reginy Carter. Co przesądziło o zaproszeniu tej artystki na koncert galowy Era jazzu - gramy już 20 lat?

Zastanawiałem się, jak podsumować te 20 lat Ery Jazzu, i z pewnością zaproszenie Reginy Carter, najważniejszej skrzypaczki jazzu, jest symboliczne. W Erze Jazzu zawsze istotny był niekwestionowany artyzm, autentyczność muzyki i status wielkiej gwiazdy. Skrzypce to także instrument w Poznaniu szczególny, w Auli UAM odbywa się przecież jeden z najważniejszych konkursów skrzypcowych. Regina Carter jako pierwsza artystka jazzowa zagrała na Il Cannone Guarneri del Gesu - skrzypcach należących do samego mistrza Paganiniego. Jest równie doskonała w jazzie, jak i muzyce klasycznej. I co szczególnie miłe, artystka specjalnie przylatuje do Poznania na koncert Ery Jazzu. Gala będzie również okazją, by pokazać liderów poznańskiego jazzu. Na estradzie pojawi się specyficzna formacja Era Jazzu All Stars, czyli laureaci naszej nagrody w swoich autorskich projektach. A dla kolekcjonerów przygotowałem trzypłytowy CD-BOX Era Jazzu - gramy już 20 lat!, czyli zestaw z nagraniami największych gwiazd Ery Jazzu.

rozmawiał Ryszard Gloger

  • Koncert galowy "Era Jazzu - gramy już 20 lat!"
  • Aula UAM
  • 24.11, g. 19
  • bilety: 100-180 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018