Kultura Poznań.pl

Kultura

opublikowano:

Gdzie ci mężczyźni?

Zarówno "Śluby panieńskie", jak i kolejne premierowe spektakle w Teatrze Polskim będą dziełami młodych twórców. Komedię Aleksandra Fredry wyreżyseruje na poznańskiej scenie Andrzej Błażewicz, a jej premiera całkiem nieprzypadkowo zbiega się z Dniem Kobiet.

foto Marek Zakrzewski
foto Marek Zakrzewski

Absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu na krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych asystował przy takich spektaklach, jak Wesele w reż. Jana Klaty, Efekt w reż. Agnieszki Glińskiej oraz Ciemności duetu Strzępka/Demirski. W Teatrze Bagatela wyreżyserował przedstawienie Żyd na podstawie tekstu Artura Pałygi. Przed paroma laty sztuka ta uznana została przez wielu za prowokacyjną, a przez niektórych wręcz za "antypolską". Decyzja o realizacji budzącego kontrowersję tekstu dowodzi, że Błażewicz lubi wbijać kij w mrowisko społecznie trudnych i być może także niewygodnych tematów. Rozliczając ze stereotypów, reżyser próbował opowiedzieć gorzką historię o współczesności.

Reżyser Ślubów panieńskich ma też doświadczenia dramaturgiczne i prozatorskie. Swoje dzieła publikował w wielu specjalistycznych magazynach. Jest finalistą IX i X Metafor Rzeczywistości organizowanych przez Teatr Polski, dzięki którym został zauważony. Napisane przez niego Hajduki łączą elementy życia osobistego autora (bohater nosi nawet jego imię i nazwisko) z aktualnie zajmującymi sprawami społecznymi. Za pomocą języka potocznego Błażewicz spróbował opisać świat podzielony i wrogi. Nie byłoby zatem zaskoczeniem, gdyby dostosował dawny tekst Ślubów panieńskich do współczesnych realiów. Jedenastozgłoskowiec w rękach wielbiciela wyrazów potocznych może zaowocować ciekawą próbą zarówno teatralną, jak i literacką.

Najnowszy spektakl Teatru Polskiego stanie się pretekstem do podjęcia próby ponownego zdefiniowania roli i statusu obu płci. "Twórcy przedstawienia starają się stematyzować pojęcie tak zwanego »upadku męskości« lub »słabej płci męskiej«. Portretują problemy współczesnego mężczyzny, budując świat swojego przedstawienia w oderwaniu od farsowego charakteru słów zapisanych przed wiekami przez autora Zemsty" - czytamy w zapowiedzi spektaklu, w którym mężczyźni wcielą się także w role kobiet.

Twórcy postanawiają przyjrzeć się krzywdzącym schematom genderowym, które przeszkadzają żyć zgodnie z własnymi potrzebami. Czy archaiczny język oraz przedawnione wzorce epoki Aleksandra Fredry pomagają nam dziś rozumieć miłość, czy też utrudniają jej poznanie? Szukając narracji odmiennej od patriarchalnej, twórcy spektaklu spróbują znaleźć nowsze, bardziej aktualne sposoby postrzegania i opisywania tego zagadnienia. Zerwanie z tendencyjnym obrazowaniem miłości okazuje się niezbędne do opowiedzenia o niej w duchu współczesności.

Do współpracy przy najnowszej produkcji Teatru Polskiego zaproszeni zostali studenci IV roku Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. W obsadzie znajdą się także m.in. Mariusz Adamski (w roli Klary), Konrad Cichoń (Aniela), Piotr B. Dąbrowski (Gustaw), Paweł Siwiak (Albin) i Wiesław Zanowicz (Radost).

Julia Niedziejko

  • Śluby panieńskie wg Aleksandra Fredry
  • reż. Andrzej Błażewicz
  • Teatr Polski, Malarnia
  • premiera: 8.03, g. 19
  • kolejne spektakle: 9, 10, 15-17, 19 i 20.03, g. 19

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019