Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Gabinet osobliwości Davida LaChapelle

W wieku siedemnastu lat rozpoczął pracę w "Interview Magazine" nadzorowanym wówczas przez Andy'ego Warhola i to właśnie pod okiem amerykańskiego artysty stawiał pierwsze kroki w świecie fotografii. W 1986 roku wykonał ostatnią profesjonalną sesję króla pop-artu, który zmarł dwa lata później. Przyjaźnił się z Keithem Haringiem, Jeanem-Michelem Basquiatem i Michaelem Jacksonem - tak rozpoczęła się historia jednego z najpopularniejszych współczesnych fotografów - Davida LaChapelle, którego prace można oglądać w poznańskiej Galerii na Dziedzińcu jeszcze do 10 grudnia. Miesiąc wcześniej, 10 listopada, spotkanie z artystą na Szachownicy Starego Browaru. Poprowadzi je Wojtek Piotr Onak, kurator wystawy.

. - grafika artykułu
"Rape of Africa", fot. D. LaChapelle

LaChapelle to artysta działający w obszarze sztuk fotograficznych i filmowych, szerszej publiczności najbardziej znany ze współpracy z kultowymi magazynami takimi jak "i-D", "Rolling Stone", "The New York Times", "Vanity Fair" czy "Vogue". Amerykanin, oprócz  aktywnego działania w porozumieniu z różnorodnymi czasopismami, pełnił także funkcję reżysera teledysków powszechnie znanych wykonawców, wśród których można wymienić postaci takie jak Elthon John, Moby czy Robbie Williams.

Przyglądając się jego drodze twórczej, łatwo odnieść wrażenie, że artysta już od najwcześniejszych lat działał wraz z duchem komercjalizmu, angażował się w projekty, których głównym założeniem był zysk, a pojęcie szczęścia zostało zdefiniowane jako nabywanie danych towarów. Warto jednak przytoczyć słowa fotografa, który już ponad dziesięć lat temu postanowił nieco zdystansować się od świata kultury popularnej i zamieszkać na hawajskiej wyspie Maui, gdzie (dosłownie) powrócił do korzeni i zajął się rolnictwem. Nastąpiło przeformułowanie dotychczas wyznawanego pojęcia szczęścia, które ograniczało się do materializmu; istotna dla artysty stała się idea siły wyższej rozumianej jako duchowość czy też boskość.

Fotograficzne archiwa LaChapelle to współczesny gabinet osobliwości mieszczący w sobie niezliczone ilości specyficznych zjawisk. Znajdujemy w nim portretowe ujęcia Davida Bowiego wśród ludzkich i zwierzęcych masek, przywodzące na myśl XIX-wieczny Autoportret wśród masek belgijskiego malarza Jamesa Ensora, czy też ujęcia piosenkarza w szpitalnej scenerii ukazanego wraz z manekinami, przypominającymi surrealistyczne kompozycje. Dostrzegamy również przedstawienie Naomi Campbell stylizowane na renesansowe Narodziny Wenus pędzla Botticellego, zdjęcia osadzające postać Lady Gagi w futurystycznej czy nawet transhumanistycznej rzeczywistości oraz fotograficzny obraz Kanye'go Westa, który - z koroną cierniową - został ukazany jako Jezus. 

To zaledwie kilka kompozycji z monumentalnego zbioru artystycznych kreacji fotografa, które skupiają w sobie tradycję dawnej, uduchowionej historii sztuki, połączonej z portretowym ujęciem popkultury i obudowanej solidną ramą wszechobecnego kampu. Wystawa LaChapelle. Songs For The World, jak podkreśla jej kurator, Wojciech Piotr Onak, będzie próbą rekonstrukcji twórczej drogi artysty, z uwzględnieniem dzieł sztuki tworzonych przez fotografa także współcześnie. Publiczność będzie miała okazję ujrzeć zestaw 57 fotografii, wśród których znajdą się między innymi wcześniej wspominane, Rebirth Of Venus z Naomi Campbell czy Showtime at the Apocalypse ukazujące rodzinę Kardashianów, jak również prace dotąd nieprezentowane. Poznańska retrospektywna ekspozycja fotograficznej działalności amerykańskiego artysty jest bez wątpienia wyjątkowym wydarzeniem na - nieco monotonnej - wystawienniczej mapie miasta.

Klaudia Strzyżewska

  • spotkanie z Davidem LaChapelle
  • 10.11, g. 18
  • Szachownica, Stary Browar
  • wstęp wolny
  • wystawa fotografii LaChapelle. Songs For The World, 5.09-10.12, Stary Browar, Galeria na Dziedzińcu (w g. 12-20), bilety: 20 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018