Kultura w Poznaniu

Film

opublikowano:

Animator: historyczny i polityczny. Od dziś!

Ponad tysiąc filmów twórców z 65 krajów wpłynęło na konkurs w ramach 10. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator. Najlepsze z nich obejrzymy podczas jubileuszowej edycji festiwalu, która rozpoczyna się 7 lipca.

. - grafika artykułu
fot. materiały organizatorów

Do ścisłego finału trafiło ostatecznie 48 filmów krótkometrażowych oraz 5 pełnych metraży twórców m.in. z Polski, USA, Francji, Kanady i Chin. Te, które odpadły w preselekcjach, a które zgłosili na poznański konkurs twórcy z tak odległych miejsc jak Arabia Saudyjska, Sri Lanka, Uzbekistan, Tajwan czy Południowa Afryka, zostaną pokazane kilka dni przed oficjalnym otwarciem festiwalu (4-6 lipca). Jeden z nich, wskazany przez publiczność, ostatecznie wystartuje w konkursie głównym i powalczy o nagrodę Złotego Pegaza. Od tego roku Animator jest jednym z festiwali, który kwalifikuje filmy do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej - Oscara w kategorii Animowany Film Krótkometrażowy - tym bardziej rywalizacja będzie emocjonująca. Laureatów poznamy podczas gali zamykającej festiwal - 13 lipca. 

Poznański Animator to jednak nie tylko konkursy. W programie jak zawsze mnóstwo wydarzeń, dedykowanych dorosłym - retrospektywy mistrzów, polskie premiery, projekcje z muzyką na żywo, koncerty, warsztaty i wykłady - ale też dzieciom (blok Animator dla Dzieci szykuje Centrum Sztuki Dziecka).

Jubileuszową edycję otworzy specjalny projekt audiowizualny, przygotowany z okazji 70-lecia polskiej animacji, prezentujący fragmenty najciekawszych filmów z 70 lat istnienia polskiej animacji - z muzyką na żywo. Podczas otwarcia zostanie także wręczony specjalny Kryształowy Pegaz za całokształt twórczości Witoldowi Gierszowi - wybitnemu przedstawicielowi polskiej szkoły animacji, który w tym roku kończy 90 lat.

W programie festiwalu także m. in. prezentacja filmów animowanych z muzyką Krzysztofa Pendereckiego, "Alternatywna historia: filmy ocenzurowane i odrzucone" - czyli prezentacja niedocenionych dzieł polskiej animacji, retrospektywy mistrzów, m.in. Phila Mulloya, Sheldona Cohena i Signe Baumane, a także blok "Animowana Polityka: od Mélièsa do Mulloya", który przyjrzy się związkom animacji z polityką.

Sylwia Klimek

  • 10. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator
  • pokazy w klubie festiwalowym w Parku im. Wieniawskiego, kinie Muza, CK Zamek i Scenie na Piętrze
  • 7-13.07
  • organizator: Estrada Poznańska