Kultura Poznań.pl

Kultura

opublikowano:

Festiwal ponad podziałami

"Jako widz, spotykając się z bohaterem filmowym, dzieląc z nim radości i smutki, wzloty oraz upadki, właściwie spotykamy się ze sobą samym i dostrzegamy, że w świecie uczuć nie istnieją podziały na pełno- i niepełnosprawnych" - piszą o piątym już Festiwalu Filmów nieCodziennych jego organizatorzy. Wydarzenie odbędzie się już w piątek 10 maja w Kinie Pałacowym.

.
fot. materiały prasowe

Festiwal Filmów nieCodziennych jest wyjątkowym wydarzeniem na kulturalnej mapie Poznania. Na czas jego trwania poznańskie Kino Pałacowe oddane zostaje w ręce twórców z niepełnosprawnościami, którzy chcą podzielić się swoimi dokonaniami. Tacy autorzy coraz częściej zyskują przestrzeń do własnej ekspresji i śmielej zabierają głos w swojej sprawie. Pojawiają się w sztukach plastycznych, przeróżnych projektach teatralnych, a nawet prowadzą własne audycje radiowe (jak w przypadku Innego Festiwalu). Tym razem jednak Poznań zwróci uwagę odbiorców na filmową działalność osób z niepełnosprawnościami. Podczas wydarzenia wystąpią jako autorzy lub główni bohaterowie poszczególnych dzieł kinematograficznych. Cel? Pokazanie wrażliwości, niebanalności i naturalności osób z niepełnosprawnością. Organizatorzy chcą przełamać stereotypy krzywdzące prężnie działających twórców i pasjonatów sztuki. Ponad litością i poczuciem niezrozumienia postawione zostaną dzieła, które ukazują przemyślenia oraz pasje osób tak samo wrażliwych na piękno kina jak każdy przeciętny odbiorca kultury.

Inicjatorem festiwalu jest Stowarzyszenie nieCodzienność, a sam pomysł powstał podczas produkcji filmu Sen nocy nie tylko letniej w ramach projektu Wielka Przygoda z Filmem. W trakcie prób okazało się, że pasja tworzenia filmów jest ogromna, a jej skutki zaskakująco pomocne dla osób z niepełnosprawnościami. Organizatorzy festiwalu stawiają na autentyczność - chcą bawić, poruszać i po prostu dzielić się swoją pasją z innymi. Początkujący filmowcy nie próbują nikogo naśladować, a pod okiem specjalistów szukają własnego sposobu artystycznej wypowiedzi, która najlepiej przekaże ich autorskie intencje. Zarówno autorzy filmów jak i organizatorzy chcą przełamać bariery dzielące twórców i widzów, a festiwal ma pomóc w budowaniu głębszej, uprzejmej relacji między nimi.W końcu film, jak każda dziedzina sztuki, posiada właściwości terapeutyczne, ale spośród wszystkich dziedzin najbardziej oddziałuje na emocje.

W bloku konkursowym zaprezentowane zostanie 10 filmów z Polski i zagranicy, które oceniać będzie profesjonalne jury w składzie: Jacek Filipiak (Przewodniczący Jury, reżyser filmów dokumentalnych i fabularnych), Lucyna Malec (aktorka teatralna i telewizyjna), Richard Everett (aktor, dramaturg, scenarzysta), Jerzy Moszkowicz (teatrolog, reżyser spektakli teatralnych i telewizyjnych dla młodych widzów) oraz Lidia Wojsznis (psycholog). W bloku pokazów specjalnych wyświetlone zostaną filmy realizowane przez Michaela Joshepha McDonald'a wraz z wybranymi mieszkańcami Wspólnot L'Arche z Irlandii, Egiptu i Australii. Obrazują one niecodzienne, bogate i przejmujące życie ludzi z niepełnosprawnością w poszczególnych częściach świata. W trakcie imprezy będzie można podziwiać jubileuszową wystawę fotograficzną Ilony Czajkowskiej oraz wysłuchać koncertu Zespołu BeneBend z Czech, w skład którego wchodzą artyści niepełnosprawni i profesjonalni muzycy.

Julia Niedziejko

  • Festiwal Filmów nieCodziennych
  • 10.05, g. 10-17
  • Kino Pałacowe, CK Zamek
  • wstęp wolny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019