Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Sezon z kulturą w Poznaniu [Nasz Plebiscyt - ZAGŁOSUJ!]

Przed nami piąta - jubileuszowa - edycja Plebiscytu IKS-a i portalu Kulturapoznan.pl, w którym wybieramy najważniejsze Wydarzenie kulturalne minionego sezonu oraz - od ubiegłego roku - także Człowieka kultury. O wynikach jak zawsze decydują Czytelnicy. Głosujcie!

. - grafika artykułu
proj. studio WMP

Zanim nowy sezon artystyczny rozkręci się na dobre: spektakle wrócą na afisze, do kin wejdą najbardziej oczekiwane premiery, a muzyczne gwiazdy zainaugurują jesienne trasy koncertowe - redaktorzy IKS-a i Kulturypoznan.pl proponują, by spojrzeć wstecz i wspólnie podsumować to, co wydarzyło się w poznańskiej kulturze w ciągu ostatnich 12 miesięcy - od września 2016 do sierpnia 2017.

Po bardzo burzliwej redakcyjnej dyskusji, spośród kilkudziesięciu wydarzeń, udało się wyłonić dwie finałowe piątki.

Głosowanie trwa do 30 września. WYBIERAJCIE!

NOMINOWANI W KATEGORII CZŁOWIEK KULTURY:

  • Ministrowie Kultury festiwalu Malta

...czyli wszyscy, którzy przez udział w aukcjach, licytacjach i za pośrednictwem portali crowdfundingowych współfinansowali tegoroczny festiwal: za solidarność i wsparcie okazane Malcie w obliczu problemów finansowych, z jakimi borykała się po cofnięciu ministerialnej dotacji. Za zrozumienie, czym jest i jak wiele znaczy artystyczna wolność, prawo do wyrażania własnych opinii i otwartość w każdej dziedzinie.

  • Ewa Łowżył

fotografka, graficzka, scenografka, inicjatorka i współtwórczyni Chóru Czarownic: za wykorzystanie skumulowanej babskiej energii i mądrości i przekucie ich w artystyczny projekt pod nazwą Chór Czarownic. A wraz z nim - za mocny głos kilku pokoleń kobiet, który został usłyszany nie tylko w Poznaniu. Za szczerość, zaangażowanie i dawkę prawdziwych emocji zawartych w wyśpiewanych postulatach czarnego protestu, których nie udało się zagłuszyć.

  • Piotr Śliwiński

krytyk literacki, badacz polskiej poezji współczesnej, twórca i kurator festiwalu Poznań Poetów, przewodniczący kapituły Poznańskiej Nagrody Literackiej: za nadanie nowego znaczenia rzeczownikowi "charyzma" i niezwykłe ciepło, jakie emanuje z Profesora, gdy mówi o literaturze. Za zarażanie miłością do książek oraz cierpliwe i mądre zachęcanie do sięgania po lektury wszelkiej maści. Za codzienne udowadnianie, że Poznań może być literackim epicentrum.

  • Tomasz Waśko

organizator, producent, koordynator - "mózg" festiwalu Spring Break: za konsekwentną, dobrą robotę przy Spring Breaku. Za stworzenie w Poznaniu unikatowej platformy spotkania i wymiany doświadczeń artystów debiutujących i doświadczonych, "niszowych" i "komercyjnych", producentów i wykonawców... Za tropienie i wskazywanie publiczności najważniejszych zjawisk na współczesnej polskiej scenie muzycznej. 

  • Wacław Zimpel

klarnecista, multiinstrumentalista, laureat Paszportu Polityki 2016: za nieustanne improwizacje, konsekwentne poszukiwania i eksperymenty muzyczne oraz śmiałe łączenie odmiennych porządków i kultur. Za wzbogacenie swoją muzyczną obecnością cyklu JazzZamek, festiwalu Made in Chicago i Animator. Za przerzucanie muzycznych pomostów między pokoleniami - w spektaklu blisko i podczas 85. urodzin poznańskiej poetki Krystyny Miłobędzkiej.

NOMINOWANI W KATEGORII: WYDARZENIE KULTURALNE

  • 15. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego

Za wyjątkową edycję imponującego muzycznego przedsięwzięcia, która pozwoliła zaistnieć kolejnym młodym wirtuozom skrzypiec i niezwykłym muzycznym osobowościom z całego świata. Za obecność przewodniczącego jury w osobie jednego z najlepszych współczesnych skrzypków - Maxima Vengerova. Za międzynarodową promocję Poznania.

  • Druga odsłona festiwalu Frazy

Za udowadnianie, że mimo iż żyjemy w na wskroś audiowizualnej kulturze, wciąż liczy się słowo i niesione przez nie treści. Za poszerzanie granic "piosenki z tekstem" i prezentację całej palety muzycznych odcieni - od poezji śpiewanej aż po hip-hop.

  • Festiwal Jerzego Piotrowicza

Za spektakularną, wielowątkową podróż, pozwalającą odkryć na nowo twórczość jednego z najważniejszych poznańskich artystów. Za dialog z jego dorobkiem zaproponowany przez kuratorkę wystawy Piotrowicz i Goście - Martę Smolińską. Za udaną współpracę i porozumienie "ponad podziałami" kilku poznańskich galerii.

  • Spektakl Będzie pani zadowolona, czyli rzecz o ostatnim weselu we wsi Kamyk w reżyserii Agaty Dudy-Gracz w Teatrze Nowym

Za spektakl "totalny", dopracowany w każdym wymiarze - aktorskim, scenograficznym, muzycznym... Za niezwykłą plastyczność języka i obrazu i galerię "twarzy", w których można się przejrzeć niczym w krzywym lustrze. Za sugestywną i hipnotyzującą wizję rodzenia się zła, które kryje się w każdym z nas.

  • Jubileuszowy, dziesiąty Ethno Port

Za jedną z najlepszych edycji, potwierdzającą status najważniejszej w Polsce imprezy z nurtu world music. Za znakomity program i niepowtarzalny klimat - mimo braku finansowego wsparcia ze strony ministerstwa kultury. Za perfekcyjną organizację i najważniejszy - wspólnotowy efekt. Za konsekwentne dowodzenie, że to właśnie w różnorodności zaklęte jest prawdziwe piękno tego świata.

zespół IKS-a i portalu Kulturapoznan.pl

uzasadnienia nominacji: Sylwia Klimek, Anna Solak