Kultura Poznań.pl

Aktualności

opublikowano:

Marcinek powraca!

Poznański Festiwal Teatrów "Marcinek" w I Liceum Ogólnokształcącym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu to ogólnopolski konkurs dla młodzieży działającej w grupach teatralnych szkół i ośrodków kulturalnych. Jest wyjątkowy, bo jego organizacją zajmuje się społeczność uczniów pod opieką nauczycieli. Kolejna, 19. edycja już 15-17 marca.

.
fot. materiały prasowe

Festiwal jest podzielony tradycyjnie na dwie części. Pierwszego dnia (15 marca) odbędą się zajęcia dla młodych artystów. - Zaplanowaliśmy między innymi dwa wykłady. Pierwszy, poprowadzony przez dr. Piotra Dobrowolskiego, nosi tytuł "W poszukiwaniu znaczenia. Sceniczne wcielenia bohaterów dramatycznych". Drugi wykład, "Czy jeszcze można zatańczyć tango? Perspektywy lektury" zostanie wygłoszony przez mgr. Stanisława Godlewskiego. Prowadzący reprezentują poznańską teatrologię oraz kręgi naukowe UAM. Jedocześnie będą odbywać się warsztaty ruchu scenicznego "Ciało w przestrzeni" prowadzone przez Janusza Stolarskiego, poznańskiego aktora - zapowiadają organizatorzy.

Również pierwszego dnia, o godzinie 17, odbędzie się uroczysta inauguracja 19. PFTM. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć monodram Zbigniewa Walerysia "Ja jestem Żyd z "Wesela"". - Na inaugurację zapraszamy każdego Teatromaniaka - cegiełki można rezerwować za pośrednictwem strony Festiwalu na Facebooku - zachęcają.

16 i 17 marca z kolei odbędą się przesłuchania 13 spektakli konkursowych. Zaprezentują się na nich zarówno uczniowie szkół podstawowych, jak i liceów z całej Polski. Spektakle oceniać będą dwa zespoły jurorskie: Jury Główne oraz Jury Studenckie. Wstęp na spektakle w dniach konkursowych jest bezpłatny i wolny.

Na zakończenie każdego dnia konkursowego przewidziane są spektakle gościnne: "Poker na siedem talii" w wykonaniu Teatru Mimo Wszystko w sobotę oraz "Kartoteka rozrzucona" Teatru Zamiast w niedzielę.

Na Gali XIX PFTM, która odbędzie się w niedzielę festiwalową, poznamy werdykt obu zespołów Jury, a tym samym zwycięzców tegorocznej edycji Poznańskiego Festiwalu Teatrów "Marcinek".

oprac. as

  • 19. Poznański Festiwal Teatrów "Marcinek"
  • 15-17.03
  • I LO im. Karola Marcinkowskiego
  • więcej informacji tutaj

Załączniki