Kultura Poznań.pl

Aktualności

opublikowano:

Intensywne lato na Wolnym

Spektakle, koncerty, kino plenerowe. A wśród gości: Krystyna Janda, Jan Peszek i Andrzej Seweryn. Nadciąga kolejne Lato #NaWolnym, dedykowane poznaniakom i turystom, młodym i całkiem dorosłym. Bez ograniczeń.

.
Krystyna Janda jest od samego początku gościem cyklu Teatr #NaWolnym, fot. ze spektaklu "Biała bluzka", www.poznan.pl

Lato #NaWolnym rozpocznie się 14 lipca (dla dzieci) i 15 lipca (dla dorosłych). Pierwszy wakacyjny miesiąc na dziedzińcu Urzędu Miasta upłynie pod znakiem koncertów, projekcji kina plenerowego i spektakli dla dzieci.

Filmy w tym roku podzielono na dwa cykle: "Amerykańskie przedmieścia", w których będzie okazja zobaczyć "The Florida Project" Seana Bakera, "Pokój" Lenny'ego Abrahamsona, "Amerykańską sielankę" Ewana McGregora i "Suburbicon" George'a Clooney'a. Drugi cykl zatytułowany "Pół człowiek, pół legenda" poświęcony będzie wielkim aktorom. Zobaczymy w nim: "Manglehorn" Davida Gordona Greena z Al Pacino w roli głównej, film "Człowiek, który zabił Don Kichota" Terry'ego Gilliama, "Młodość" Paolo Sorrentino i "Gentlemana z rewolwerem" Davida Lowery'ego, w którym główne role zagrali Robert Redford i Sissy Spacek.

Lipiec Na Wolnym to również koncerty. Na plenerowej scenie Urzędu Miasta zagrają: Mikromusic (19.07), Glasspop (20.07), Clock Machine (26.07) i Wczasy (27.07). Każdy koncert poprzedzi atrakcyjny muzycznie support, odpowiednio: Helaine Vis, Onur Alpoz, Mitochondrium i Bloki. Jeszcze w lipcu dla dzieci swoje spektakle zaprezentuje Teatr Fuzja i Fabryka Kultury.

W sierpniu Na Wolnym zdecydowanie będzie królował teatr, a wśród gości pojawią się: Krystyna Janda w roli Marii Callas, Jan Peszek w monodramie "Scenariusz dla nieistniejącego lecz możliwego aktora instrumentalnego" i Andrzej Seweryn w monodramie "Szekspir forever!". Między 16 a 25 sierpnia na plenerowej scenie zaprezentowanych zostanie w sumie 13 przedstawień. Swoje spektakle pokażą teatry z różnych zakątków Polski - Teatr Muzyczny w Gdyni, Teatr Polski we Wrocławiu, Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi, Wrocławski Teatr Komedia i Teatr Fredry w Gnieźnie. Ale będzie też okazja zobaczyć plenerowe wersje poznańskich realizacji, m.in "Nowe szaty króla" Teatru Animacji i "Kwartet" Teatru Muzycznego, najnowsze spektakle obu scen.

Od początku powstania cyklu #NaWolnym wydarzenia były bezpłatne. W tym roku - z powodu zmian w rozliczeniu podatku VAT - władze miasta są zmuszone do wprowadzenia minimalnych opłat. Bilety na seanse kina plenerowego kosztować będą symboliczną złotówkę, a na spektakle dla dzieci - 2 zł. Udział w koncercie zespołów Mikromusic oraz Clock Machine to koszt 5 zł, a zespołów Glasspop oraz Wczasy - 2 zł (bilety na lipcowe wydarzenia są dostępne w Kinie Muza oraz Domu Tramwajarza, będzie można je zdobyć również bezpośrednio przed wydarzeniem na dziedzińcu). Bilety na wszystkie spektakle sierpniowe będą kosztować 5 zł. Dostępne będą od 1 lipca w Centrum Informacji Kulturalnej przy ul. Ratajczaka 44 oraz na Bilety24.pl.

Sylwia Klimek

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019