Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Soul, jazz i inne kolory muzyki

Anna Maria Jopek ze swym nowym projektem, trio Elipsis, formacja EABS wspólnie z Brianem Jacksonem, Mica Millar, hip-jazzowy Jazzbois oraz Blue Jazz Orchestra - to bohaterowie lipcowego jazzowo-soulowego festiwalu w centrum miasta. Blue Summer Jazz Festival odbędzie się 26 i 27 lipca.

Wszyscy są ubrani na biało, piosenkarka stoi w środku ze skrzyżowanymi ramionami, uśmiechnięta. Kolory bardzo jasne, rozbielone w postprodukcji. - grafika artykułu
Anna Maria Jopek i jej zespół, fot. materiały prasowe

Jedną z największych koncertowych atrakcji ubiegłorocznych wakacji w Poznaniu były koncerty w cyklu Blue Summer Jazz Festival. Odbywały się w klubie Blue Note oraz na Dziedzińcu Zamkowym. Organizatorzy imprezy postanowili jednak zaskakiwać publiczność nie tylko doborem wykonawców, ale też miejscem i formułą wydarzenia. Dlatego w tym roku będzie ono miało kształt dwudniowego festiwalu, a odbędzie się w ostatni weekend lipca w parku Starego Browaru.

Ekscytujące spotkanie

Jednym z wydarzeń pierwszego dnia imprezy powinien być koncert kultowego (to nadużywane słowo wydaje się tu adekwatne) zespołu EABS i określanego jako ikona amerykańskiego jazzu Briana Jacksona. EABS niewątpliwie są jedną z najlepszych i najbardziej fascynujących grup ostatnich lat na polskiej scenie jazzowej - i nie tylko jazzowej. Po raz pierwszy w Poznaniu pojawili się na scenie Sali Wielkiej CK Zamek, podczas Spring Breaku w 2017 roku, stając się jedną z jego największych atrakcji oraz sensacji.

Kolejne ich płyty okazują się artystycznymi sukcesami. Przynoszą też zespołowi spore uznanie, zarówno u sympatyków jazzu, jak i wielbicieli nowoczesnej muzyki, powiedzmy, offowej. Po debiutanckim krążku "Repetitions" ("Letters to Krzysztof Komeda") z tegoż 2017 roku, z opracowaniami kompozycji Komedy - i jego również płytowej koncertowej wersji live, pojawił się także znakomicie przyjęty "Slavic Spirits". Kolejnym przystankiem w muzycznej podróży zespołu było brawurowe spotkanie z twórczością wielkiego ekscentryka, a zarazem wielce cenionego lidera i kompozytora - Sun Ra. Kompozycje artysty, który - jak wiadomo - twierdził, że przybył na Ziemię z Saturna, wypełniły świetną płytę "Discipline of Sun Ra". Następnie poznaliśmy kolejny autorski - i kolejny świetny - krążek "2061", a dotychczasową dyskografię dopełniają: płyta zrealizowana wspólnie z pakistańskimi artystami z grupy Jaubi oraz ubiegłoroczna "Reflections of Purple Sun" - z autorskimi opracowaniami kompozycji Tomasza Stańki. 

Warto wspomnieć, że członkowie EABS związani są z kultową wręcz oficyną Astigmatic Records, a także formacjami Błoto, Latarnik czy Zima Stulecia. Grupa zwyciężała również w ankiecie Jazz Top krytyków miesięcznika "Jazz Forum" w kategorii zespół elektryczny, a jej muzyk - Marek Pędziwiatr został zwycięzcą w kategorii instrumentalistów grających na syntezatorach. Tym razem artyści pojawią się w towarzystwie legendarnego Briana Jacksona, mistrza gry na instrumentach klawiszowych, współtwórcy klasycznych płyt słynnego muzyka i poety Gila Scotta-Herona. Jackson ma też w dyskografii autorskie dokonania oraz współpracę z wieloma innymi wykonawcami od Kool & The Gang przez Roya Ayersa po formację Les Nubians. Jego spotkanie z członkami EABS zapowiada się ekscytująco.

Od soulu do fusion

Wiele emocji wywoła też zapewne koncert, jaki da Mica Millar, określana jako "zmysłowa królowa brytyjskiego soulu", która w kwietniu wystąpiła już w Blue Note, wzbudzając entuzjazm klubowej publiczności. Zadebiutowała przed trzema laty krążkiem "Heaven Knows", łączącym soul, gospel i jazz. Płyta zebrała entuzjastyczne recenzje, a media okrzyknęły artystkę mianem wschodzącej gwiazdy. Koncertowała na prestiżowych scenach i cenionych festiwalach, grając z takimi wielkimi artystami jak Lionel Richie czy Gregory Porter.

Jazz z hiphopowym groove'em łączyć będzie węgierskie trio Jazzbois. Grupa należy do najważniejszych zjawisk współczesnej sceny jazzowej, hiphopowej i improwizowanej z Budapesztu. Współbrzmienie gitary basowej, instrumentów klawiszowych i perkusji, które proponują jej członkowie, robi szczególnie mocne wrażenie podczas koncertów. Na koncie mają doceniane płyty, m.in. "Jazzbois Goes Blunt" i "Higher Dimension Waiting Room". Przyznają, że inspiracją dla nich jest twórczość takich współczesnych artystów, jak Yussef Dayes, Moses Boyd, Robert Glasper czy Madlib, ale odwołują się też do dokonań mistrzów jazzu fusion sprzed lat, takich jak choćby Azymuth, Chick Corea czy Weather Report. W ubiegłym roku artyści z sukcesami występowali na wielu europejskich scenach, m.in. na słynnym Montreux Jazz Festivalu.

Przestworza Anny Marii

Gwiazdą drugiego dnia Blue Summer Jazz Festivalu będzie z pewnością Anna Maria Jopek - artystka, której na dobrą sprawę nie trzeba specjalnie przedstawiać. Czołowa polska wokalistka zaprezentuje swój nowy, premierowy projekt "Przestworza". Udało jej się zaprosić swoisty gwiazdozbiór instrumentalistów z kręgu muzyki jazzowej i improwizowanej. Wraz z wokalistką wystąpią: wybitny trębacz Piotr Wojtasik, pianista Dominik Wania, na saksofonie zagra Maciej Sikała, dalej: pianista, multiinstrumentalista Piotr Nazaruk, na basie Robert Kubiszyn, na perkusji Paweł Dobrowolski - i to również nie wszystko! Składu zespołu dopełniają bowiem jeszcze członkowie słynnego Atom String Quartet.

Sama Jopek komentuje rzecz następująco: - "Przestworza" - to tytuł, który przyszedł na myśl prawie natychmiast, bo w wyobraźni miałam przestrzeń, której szukam. Ale przed nim było najważniejsze - ludzie - wymarzona obsada. Udało się zaprosić takich artystów, których gra i postawa w muzyce ucieleśniają wszystko, w co wierzę i za czym nieustannie tęsknię. Czekam na to, jakie równanie napisze muzyka dla tej konfiguracji ludzkiej i repertuarowej. I wiem - mówi mi to przeczucie, tak silne jak moja potrzeba wolności - że to będzie inne od wszystkiego, co było kiedykolwiek wcześniej.

Jaki repertuar zaproponuje tak zacne grono wykonawców? Jak czytamy w zapowiedzi, wokalistka jako zaczyn wybrała: współczesne piosenki estradowe, siedemnastowieczne tematy sakralne, stare pieśni ludowe i swoje nowe piosenki. Prawda, że brzmi intrygująco? Całość "zaadaptował, przekomponował i zaaranżował" Piotr Wojtasik.

Rytm i orkiestra

Na festiwalowej scenie zaprezentuje się również Elipsis - "międzynarodowe trio mistrzów rytmu". Grupę tworzą wykonawcy rzeczywiście niebanalni: Michael League - multiinstrumentalista, lider słynnych Snarky Puppy, Antonio Sánchez - członek Pat Metheny Group, który zyskał uznanie jako autor muzyki do oscarowego filmu "Birdman" (kompozytor był też nominowany do Złotych Globów), oraz Pedrito Martínez, określany jako ikona kubańskiej perkusji.

Programu drugiego dnia imprezy dopełnia znana poznańskiej publiczności Blue Jazz Orchestra. Formację, prowadzoną przez świetnego gitarzystę Piotra Scholza, tworzą najlepsi jazzmani związani z poznańskim środowiskiem, którzy zdobywają nagrody na prestiżowych konkursach i występowali na najbardziej renomowanych festiwalach jazzowych. To jedyna w Polsce profesjonalna orkiestra jazzowa działająca przy klubie muzycznym.

Warto rezerwować czas na dwa lipcowe wieczory ze znakomitą muzyką.

Tomasz Janas

  • Blue Summer Jazz Festival 
  • 26-27.07
  • Park Starego Browaru 
  • bilety: 149-160 zł, karnety: 249-269 zł
  • dzieci do 6. roku życia: wstęp wolny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2025