Tegoroczne hasło, "Powrót do źródła", nawiązuje do dziedzictwa kulturowego przodków i relacji człowieka z przyrodą. Cykl jest okazją do przypomnienia o roli rzeki w życiu miasta i o tym, że przed wiekami to ona wyznaczała rytm codzienności.
Na wyspie, otoczonej ze wszystkich stron wodą, powstała osada, a później gród obronny, który był zaczątkiem współczesnego Poznania. Życie w takim grodzie toczyło się w zupełnie innym tempie niż znane nam dzisiaj. Dawne rzemiosła wymagały uważności i dostosowania się do rytmu natury.
W trakcie weekendowych (dwa w lipcu i jedno w sierpniu) spotkań nad rzeką poznamy zapomniane wierzenia i umiejętności. Będą one także okazją do zatrzymania się na chwilę i wsłuchania w naturę. Warto zapisać daty i zarezerwować czas. Nie zabraknie stałych elementów cyklu: koncertu i kina plenerowego.
Na chcących dowiedzieć się jeszcze więcej o historii Poznania i jego związkach z rzekami czekają spacery w ramach "Lata na Trakcie Królewsko-Cesarskim". Z okazji 1000. rocznicy koronacji królewskiej oraz śmierci Bolesława Chrobrego w 1025 roku przygotowano oprowadzania, podczas których poznamy Ostrów Tumski jako miejsce sporów o władzę, toczonych przez ważne postacie z przeszłości. Można wybrać się np. na spacery: "Królewska wyspa" (12.07, g. 11) oraz "Zielone wyspy Poznania: Rzeki" (19.07, g. 17), oba zaczynają się na moście Jordana, udział w nich jest bezpłatny.
oprac. red.
- "Rzeka Żywa", cykl kulturalno-przyrodniczy
- 12-13.07, 26-27.07, 9-10.08
- Brama Poznania
- wstęp wolny, na niektóre wydarzenia obowiązują zapisy