Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Ferie w mieście, nareszcie!

Zawsze trwają tyle samo - aż dwa tygodnie. A w tym czasie instytucje kultury toczą bitwę na atrakcje. Jak spędzić ferie? Podpowiadamy!

Dzieci biorą udział w warsztatach plastycznych. Na stole leżą kolorowe nici, nożyczki i kawałki papieru. - grafika artykułu
Fot. Maciej Kaczyński © CK ZAMEK

W muzeum

Na wyjątkowe warsztaty zimowe zaprasza Muzeum Archeologiczne. Ich uczestnicy (wiek: 6‒11 lat) poznają tajemnice starożytnych Chin, Japonii oraz Polinezji. W Rezerwacie Archeologicznym Genius loci z kolei odbędą się zajęcia edukacyjno-plastyczne "Królewskie klimaty ‒ Bolesław Chrobry z poznańskiego grodu". Dzieciaki (wiek: 6‒10 lat) dowiedzą się m.in. jakim maluchem był Chrobry, zanim został królem, czy był pilnym uczniem i jak wyglądały jego zabawki!

Muzeum Narodowe również stanęło na wysokości zadania. W swoim programie na ferie ma cykl zajęć dla dzieci w różnym wieku. Wśród nich są m.in. warsztaty detektywistyczne "Starożytne figurki - kopie, falsyfikaty i kradzieże" (wiek: 8-12 lat), zajęcia plastyczne "Poznajcie Jacka!" (wiek: 6-12 lat) wokół twórczości Malczewskiego, "Yeti i zima" (wiek: 3-5 lat), "O czym szepczą drzewa?" (wiek: 4-10 lat) oraz "Legendy naszych przodków" (wiek: 6-12 lat). 

Oprócz tego muzeum zaprasza na grę terenową "Cytadela wczoraj i dziś". ‒ Rozgrywka odbywa się w oparciu o współrzędne GPS punktów gry. Pierwszy znajduje się na placu przed Muzeum Uzbrojenia (Park Cytadela). Gra jest dostępna całą dobę, ale zachęcamy do jej rozegrania w godzinach otwarcia muzeum, by móc skorzystać z atrakcji oferowanych na ekspozycji ‒ zapraszają do wzięcia udziału w wydarzeniu organizatorzy. Niezbędne narzędzia to smartfon z dostępem do internetu i geolokalizacji. Muzealnicy przypominają też, żeby ubrać się adekwatnie do pogody i że na trasie mogą występować bariery architektoniczne.

W Parku Cytadela także zorganizowano warsztat muzealno-historyczny "Muzeum tajemnic" (wiek: 7‒12 lat). ‒ Żeby coś zobaczyć, czegoś dotknąć, a nawet przymierzyć, trzeba będzie stawić czoła mrokom starej budowli obronnej, wykazać się wyobraźnią oraz pokonać lęk przed wiedzą i nie tylko. Pokażemy Wam Muzeum Armii "Poznań", jakiego nikt dotychczas nie oglądał. Przyjdźcie, a się przekonacie ‒ zapraszają twórcy wydarzenia.

Gra "Ejbry w Muzeum", podczas której śmiałkowie będą poszukiwać stempelków ukrytych na wystawie stałej i poznawać historię Wielkopolski, oraz warsztaty o tym samym tytule (wiek: 5-10 lat) to natomiast atrakcje Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 (Stary Rynek 3, Odwach). ‒ Wszystkie nicponie i urwisy na muzealny pokład! Będziemy zwiedzać wystawę razem z Kubą i Helenką, którzy powstanie wielkopolskie widzieli na własne oczy! Dzięki opowieści teatru kamishibai poznamy dziecięce spojrzenie na te historyczne wydarzenia ‒ czytamy w zapowiedzi imprezy. Z cyklu "Ejbry" czytają z kolei spotkanie autorskie w Muzealnym Centrum Edukacyjnych (ul. Ślusarska 14) z Emilią Kiereś wokół książki "Cacko". Tam też odbędą się warsztaty "Eksperymenty Stasia Taczaka, czyli chemia dla każdego ejbra", "Z babcią i dziadkiem przez historię" i "Wszystkie barwy powstania wielkopolskiego" z okazji Dnia Babci i Dziadka.

W Bramie Poznania będzie równie ciekawie. Dzieciaki mogę wziąć udział w oprowadzaniu "Nie tylko koziołki - o legendach Poznania" albo w zajęciach "Zbudujmy Ostrów Tumski" czy "Poszukiwacze skarbów".

Nie wszyscy jednak lubią historię. Tym polecamy wizytę w Centrum Szyfrów Enigma, które zaprasza na kurs z podstaw kodowania i programowania (wiek: 5‒8 lat). ‒ Podczas trzydniowych zajęć pełnych zabawy, doświadczeń i eksperymentów uczestniczki i uczestnicy za pomocą kolorowych mat edukacyjnych, Genirobotów oraz zestawów LEGO Spike Prime nie tylko zapoznają się z nowoczesnymi technologiami, ale i rozwiną swoje umiejętności logicznego myślenia, aby kreatywnie rozwiązywać problemy ‒ czytamy o wydarzeniu.

W domach kultury albo w Zamku

Wszystkie aktywności zorganizowane w Zamku adresowane są do dzieci w wieku 7‒11 lat. Wyjątek stanowi spektakl Lalki śpiewają Teatru Baj Pomorski z Torunia, w którym mogą wziąć udział dzieci już od 3. roku życia.  ‒ Lalki zamieszkujące zakamarki teatru postanowiły upomnieć się o należną im atencję. Zmotywowały aktorów do napisania scenariusza i wyreżyserowania w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich dynamicznego spektaklu, przepełnionego muzyką, niebanalnym humorem, wartką akcją, w którym obok siebie staną lalki pochodzące z najrozmaitszych, niekiedy już dość zamierzchłych przedstawień. Wszystkiemu, o czym mowa powyżej, towarzyszyć będzie drobny konflikt... Jego rozstrzygnięcie przypadnie w udziale Wam, drodzy Widzowie i drogie Widzki! - zapowiadają spektakl twórcy.

W pierwszym tygodniu ferii w Zamku odbędą się m.in. warsztaty taneczne "Wytańczyć przygodę", grafiki "Gdzie mieszkają stwory?" i "Podróże bez trzymanki", czyli opowieści o różnych zakątkach świata. W drugim tygodniu natomiast zorganizowano zajęcia plastyczne "Ferie barw", teatralne "Odkrywam swoje talenty" i wokalne "Bajkowy świat piosenki".

Na dwa tygodnie wolnego zaprasza do siebie również osiem ratajskich domów kultury. Do "Akcji Zima" (wiek: 6‒12 lat) dołączyły "Jagiellonka", "Orle Gniazdo", ,,Polan Sto", ,,Na Pięterku", "Jędruś", "Na Skarpie" oraz kluby "Olimp" i "Cybinka". W programach tygodniowych turnusów m.in. wycieczki autokarowe do ciekawych miejsc w Wielkopolsce, wyjścia na kręgielnię, do kina i ściankę wspinaczkową oraz warsztaty plastyczne, teatralne i taneczne, zawody strzeleckie, zajęcia sportowe oraz konkursy talentów!

W teatrze lub w bibliotece

Wiemy na pewno, że ferie można świętować również w Teatrze Ósmego Dnia, gdzie zaplanowano warsztaty teatralne dla młodzieży (wiek: 14‒18 lat), pokazy spektakli (np. "Atrapa i utopia" Iwony Koneckiej czy "Camille" Kamili Klamut, który powstał we współpracy z Marianą Sadovską, oraz dyskusje z publicznością.

Wybrane filie Biblioteki Raczyńskich (a jest ich naprawdę sporo) zapraszają z kolei na "Zimę z dreszczykiem w bibliotece" (wiek: 7‒12 lat). Uczestnicy zajęć będą szukać odpowiedzi na pytania m.in. o to, czy duchy boją się czekolady albo kto mieszka za bibliotecznym regałem.

I na sam koniec - coś naprawdę niesamowitego! Jedna z sal w gmachu historycznym Biblioteki zamieni się w czasie ferii w pokój zagadek! "Escape Room. Tajemnica zaginionych precjozów" to atrakcja dla młodzieży i dorosłych. Co o niej wiemy? ‒ Edward Raczyński swego czasu na dowód swojej wielkiej miłości kupił żonie Konstancji niezwykle rzadkie różowe diamenty. Precjoza zaginęły. Być może porwał je legendarny czarny pies, który błąkał się po korytarzach Biblioteki Raczyńskich w czasach Edwarda? Podobno nadal słychać jego szczekanie w zabytkowych murach... A może zgubił je roztargniony bibliotekarz, który chciał je przechować w bezpiecznym miejscu, tylko zapomniał, gdzie to miejsce się znajduje? ‒ nie sposób nie skorzystać z okazji.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • Ferie w mieście
  • 20.01‒2.02

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2025