Zyta Rudzka jest pisarką, scenarzystką filmów o sztuce, psycholożką, absolwentką Wydziału Psychologii Akademii Teologii Katolickiej (1991). Debiutowała jako poetka wierszem Ludzie ("Południowa Wielkopolska", 1985, nr 8), zaś jako pisarka powieścią Białe klisze w 1993 roku. Jest laureatką Europejskiej Nagrody Radia Deutsche Welle, Nagrody im. Jarosława Iwaszkiewicza, Nagrody im. Stanisława Piętaka. W swoim literackim dorobku ma również pisanie sztuk teatralnych. Jej twórczość przetłumaczono na wiele języków, m.in. francuski, niemiecki, rosyjski, chorwacki, japoński.
- Wynik jest efektem bardzo trudnych obrad kapituły, ale myślę, że kapituła może być dumna ze swojego wyboru. Ian Watt w swoim opracowaniu "Narodziny powieści" udowodnił, że rozwój powieści uzależniony był właściwie od czytelniczek. Świetny stan dzisiejszej prozy to też kobiety, dlatego moja radość jest ogromna, jako badaczki prozy, współczesnej literatury i po prostu kobiety - mówiła prof. Bogumiła Kaniewska, rektorka UAM i jednocześnie członkini kapituły konkursowej.
Z kolei nominowani w tym roku do Nagrody-stypendium im. Stanisława Barańczaka młodzi twórcy to:
- Łukasz Barys (ur. 1997 w Pabianicach) - poeta i prozaik. Autor tomu poezji Wysokie słońce (2020) oraz dwóch powieści: Kości, które nosisz w kieszeni (2021) i Jeśli przecięto cię na pół (2022). Jego debiut uhonorowano nagrodą na festiwalu Złoty Środek Poezji, ukończył prawo oraz filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim;
- Iwan Dawydenko (ur. 1988 w Żytomierzu) - poeta i redaktor. Mieszka i pracuje w Lublinie, gdzie jest redaktorem naczelnym i wydawcą magazynu literackiego "Malkontenty". Autor podcastu Jak zostać Ukraińcem, w 2022 roku ukazała się jego debiutancka książka poetycka Halal;
- Anna Wakulik (ur. 1988 w Gdańsku) - dramatopisarka. W latach 2012-2014 kierowniczka literacka Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie. Od 2017 do 2020 roku dramaturg Teatru Dramatycznego w Warszawie, a od 2022 roku Teatru Wybrzeże w Gdańsku. W 2021 roku ukazała się antologia jej sztuk Błąd wewnętrzny, a w 2022 roku książkowe wydanie dramatu Grupa krwi.
Przypomnijmy - Nagrodę im. Adama Mickiewicza oraz 60 tys. zł otrzymują pisarze i pisarki za całokształt twórczości, natomiast Nagrodę-Stypendium im. Stanisława Barańczaka twórcy lub twórczynie poniżej 35. roku życia (40 tys. zł i rezydencje literackie w Centrum Kultury Zamek).
11. edycja festiwalu Poznań Poetów odbędzie się między 16 a 20 maja 2023. Hasło przewodnie wydarzenia - Zwrotnice i zwroty w poezji - nawiązuje do stulecia "Zwrotnicy", najważniejszego czasopisma polskiej awangardy literackiej. - Wychodząc od tego tytułu, chcemy zapytać o energie i perspektywy poezji współczesnej. Co ją napędza do życia? Czy intencje awangardowe pozostają choć w części aktualne? Dzięki czemu się zmienia? I dokąd - jeśli dokądkolwiek - zmierza? Pytanie o awangardę/awangardowość od kilku lat zajmuje historyków i krytyków literatury, w coraz większym stopniu stając się zagadnieniem samej twórczości. W sytuacji, kiedy fundamenty tradycji tracą swą dawną stabilność, zwrot ku przyszłości staje się "jakimś rozwiązaniem" - wyjaśniają organizatorzy.
Wręczenie 9. Poznańskiej Nagrody Literackiej odbędzie się podczas trwania festiwalu, w piątek 19 maja o godz. 12 w Sala Lubrańskiego (Collegium Minus UAM). Tego samego dnia o godz. 18, w Sali Wielkiej CK Zamek, odbędzie się spotkanie z laureatami i nominowanymi.
oprac. red.