Boom na muzykę ABBY, podbudowany hitowym filmem Mamma mia opartym na musicalu z West Endu, trwa od lat 90. Wyzwaniem byłoby wyobrażenie sobie europejskiego popu bez twórczości szwedzkiej grupy. Zespół musiał jednak wytrwale czekać na status ikony. ABBĘ założyli w 1972 roku doświadczeni już muzycy Anni-Frid Lyngstad, Benny Andersson, Björn Ulvaeus i Agnetha Fältskog. Za warstwę muzyczną odpowiadali Andersson i Ulvaeus, a za wokalną, z nielicznymi wyjątkami gdy śpiewali także ich koledzy, Lyngstad i Fältskog. Producentem ABBY był Stig Anderson, którego ambicją stało się wypromowanie szwedzkiego zespołu na szczyty ówczesnej muzyki pop. Za jego namową zespół brał udział w Melodifestivalen - szwedzkich eliminacjach do konkursu Eurowizji. W 1973 z piosenką Ring ring się nie udało, w 1974 z Waterloo już tak.
Zwycięski przebój Eurowizji rozpoczął międzynarodową karierę zespołu, na którą złożyło się 8 albumów studyjnych (oraz wydana w 2021 roku Voyage z nowym materiałem), światowe trasy koncertowe i długa lista nieśmiertelnych przebojów. Choć ABBA nie ogłosiła oficjalnie końca współpracy, ich ostatnie wspólne nagrania i projekty miały miejsce we wczesnych latach 80. W czasach swojej aktywności zespół cieszył się popularnością wśród części publiczności i muzyków z branży, ale spotykał się równie często z ostrą krytyką. W Szwecji media zarzucały mu za małe zaangażowanie w sprawy społeczne, a według niektórych słuchaczy pisali zbyt łagodne piosenki - w sam raz na rodzinne popołudnia. W latach 90. muzyka Anni-Frid, Benna, Björna i Agnethy zaczęła powracać na szczyty popularności, zyskując i nadal utrzymując status niekwestionowanej legendy muzyki rozrywkowej.
Trasa koncertowa ABBA i inni symfonicznie, której jednym z przystanków będzie Poznań, koncentruje się na przebojach szwedzkie grupy. Między jej piosenkami przewijać się będą hity dwóch niemieckich zespołów: Modern Talking - duetu disco-popowego, który wybił się w latach 80. za sprawą m.in. You're My Heart, You're My Soul i Cheri, Cheri Lady - i Boney M., wykonawców Rasputina i Rivers of Babylon. Skadynawski pop reprezentować będzie również muzyka zespołu A-ha (twórców Take on me). Nie zabraknie też przebojów amerykańsko-włoskiego duetu Rominy Power i Al Bano (na czele z Felicità) i jednej z największych ikon muzyki popularnej - Toma Jonesa. Lista przebojów które mogą zabrzmieć podczas koncertu jest bardzo długa i nie powinna zawieść fanów zapowiadanych zespołów.
Muzyka złotych lat popu zabrzmi w wersji orkiestrowej wraz z udziałem chóru, tancerzy i wokalistów. Wystąpią: Michajlo Dimow, Petro Cheliali, Walentyn Kolakowski, Oleksandr Onofrijchuk, Diana Rachkowska, Diana Chorna i Kateryna Panuhnyk. Koncert będzie okazją do poznania nowego oblicza ukochanych piosenek i poczucia energii, dzięki której królują one na listach przebojów od kilkudziesięciu lat. Jaki kształt przyjmą w nowych aranżacjach, będzie można się przekonać 15 lutego w Auli Uniwersyteckiej.
Paweł Binek
- ABBA i inni symfonicznie
- 15.02, g. 19
- Aula UAM
- bilety: 110-150 zł
© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2023