- Księgarnie kameralne to nietypowe miejsca pełne książek tworzone przez ludzi z miłości i pasji do literatury i wiary, że małe księgarnie to istotny element tkanki kulturowej miasta. Każdego dnia dajemy wszystkim, którzy nas odwiedzają to, co najlepsze - wiedzę o książkach, rozmowy o nich, książkowe porady a czasem wspólne odgadywanie tytułów po nawet najprostszych wskazówkach - mówią organizatorzy. Festiwal Księgarń Kameralnych powstał z potrzeby zaproszenia czytelników, tych oddanych i tych zupełnie nowych, w progi lokalnych, małych księgarń, o których istnieniu być może nie mieli do tej pory pojęcia, a które znajdują się w tym samym lub sąsiednim fyrtlu.
Jakie spotkania w ramach festiwalu odbędą się w czerwcu?
Już 9.06 Księgarnia Bookowski zaprasza na rozmowę z Agnieszką Jelonek, pisarką, blogerką i dziennikarką. Napisała m.in. Babidło i Koniec świata, umyj okna, a jej najnowsza powieść - Trzeba siedzieć cicho - budzi w czytelnikach wiele sprzecznych emocji i jest nazywana "nieprzyjemnie piękną".
22.06 w Księgarni Bookowski odbędzie się kolejne spotkanie, tym razem z Dorotą Kotas - pisarką wyróżnioną Nagrodą Literacką Gdynia za pełne uważności Pustostany. Współpracuje z magazynem "Pismo", aktywnie wspiera społeczności LGBT+.
23.06, tym razem w Księgarni Bookarest, czytelnicy spotkają się z Dariuszem Sośnickim, poetą i wydawcą, redaktorem naczelnym Wydawnictwa Ossolineum, autorem m.in. Skandynawskiego lata, Rozbiórki, Spóźnionego owocu radiofonizacji, a także redaktorem wielu antologii poetyckich.
Festiwal Księgarń Kameralnych, poza zapewnianiem czytelnikom kilku godzin rozrywki na spotkaniach i dyskusjach z autorami, zwraca uwagę na szalenie ważny problem, jakim jest powolne znikanie małych księgarń z wielu polskich miast - także z Poznania. Wyniki badania Czytelnictwa w sieci, które Polska Izba Książki przeprowadziła wraz z portalem Lubimyczytac.pl są w tym kontekście alarmujące. Z jednej strony aż 43% badanych wskazuje, że los małych księgarń nie jest dla nich obojętny, ale z drugiej - tylko 10% kupuje tam książki. Zdecydowana większość badanych czytelników rezygnuje z nich na rzecz księgarni internetowych (59%) lub sieciowych księgarni stacjonarnych typu Empik czy Świat Książki (49%).
Miłośnicy księgarń kameralnych, wskazując ich mocne strony, piszą m.in. o atmosferze i wyglądzie takich miejsc, o możliwości porozmawiania z księgarzami czy wreszcie - organizowanych tam spotkaniach. Festiwal Księgarń Kameralnych jest potwierdzeniem, że lokalni księgarze są gotowi działać na rzecz rozwoju czytelnictwa i promowania dobrej literatury - dlatego warto zaufać im po raz kolejny i udać się na wszystkie czerwcowe festiwalowe wydarzenia.
Inicjatywa finansowana jest ze środków budżetowych Miasta Poznania #PoznanWspiera
Izabela Zagdan
- Festiwal Księgarń Kameralnych
- spotkania w księgarniach: Bookowski, Bookarest, Arsenał
- do 30.06
- wstęp wolny
- więcej