Zmarł prof. Tomasz Zagórski

Urodzony w Poznaniu, śpiewak operowy, tenor, uczeń prof. Stanisława Romańskiego. Laureat wyróżnienia na Międzynarodowym Konkursie Młodych Tenorów w Conservatorio Verdi w Mediolanie, stypendysta u słynnej Birgit Nilsson w Wolfenbüttel (Niemcy).
Od 1985 do 1995 roku śpiewał we wszystkich polskich teatrach operowych, m.in. na etacie solisty w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, a od 1995 do 1997 w Operze Nova w Bydgoszczy. Następnie wyjechał do Niemiec i Szwajcarii i to z tamtejszymi teatrami związał swoją karierę. Od końca lat 90. był gościnnym solistą hanowerskiej Staatsoper, teatrów operowych w Kilonii, Lipsku czy Frankfurcie nad Menem. Jego śpiewu słuchano także w Operze Królewskiej w Sztokholmie, Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie, Teatro Sao Carlos w Lizbonie, Teatro Regio w Parmie, Teatro Massimo Bellini w Catanii, Operach w Bern, Bazylei i Lucernie czy w Berlinie.
Tomasz Zagórski wystąpił w 54 rolach operowych i operetkowych, 48 premierach dzieł scenicznych, 50 wielkich partiach kantatowo-oratoryjnych. Występował często na estradach filharmonicznych, u boku świetnych chórów i orkiestr, m.in. z Chórem i Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej, z Monteverdi Chor Hamburg, Philharmonischer Chor Berlin czy Mozarteum Orchester Salzburg, Concerto Brandenburg. Oklaskiwała go publiczność na wielu festiwalach muzycznych w Polsce i Europie.
Od 2009 roku dzielił występy zagraniczne z pracą pedagogiczną w Akademii Muzycznej w Poznaniu, prowadząc na Wydziale Wokalno-Aktorskim zajęcia z niemieckiej liryki wokalnej, a od 2010 roku własną klasę śpiewu solowego. "Żegnamy wspaniałego, pełnego pasji człowieka, znakomitego śpiewaka operowego, artystę niezwykle zaangażowanego w życie kulturalne i społeczne Akademii Muzycznej w Poznaniu, który przez lata dzielił się ze studentami swoją wiedzą i miłością do muzyki, a swoim głosem wnosił radość." - napisali w tekście pożegnania włodarze uczelni.
Profesor Tomasz Zagórski był również pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Nadnoteckie Bel Canto - Nadnoteckiego Festiwalu Muzycznego i prezesem Stowarzyszenia Nadnoteckie Bel Canto, a także autorem projektu polsko-niemieckich warsztatów wokalnych w ramach Dnia Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego "Vocal Master Class" - Rewal/Świnoujście (sierpień 2014). W 2015 roku, wraz z pianistą Jackiem Kortusem, nagrał płytę Najpiękniejsze pieśni polskie.
W 2020 roku wraz z Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Poznaniu wykonał partię solową w Te Deum Zbigniewa Kozuba, napisanym z okazji Jubileuszu 100-lecia Akademii Muzycznej w Poznaniu. 6 lutego 2020 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał mu tytuł profesora sztuki.
oprac. red.